Szczepionki dystrybuowane zgodnie z zamówieniami szpitali. ARM odpowiada na doniesienia medialne
Zdaniem wirusologa prof. Ernesta Kuchara warto się zaszczepić, ponieważ osoba zaszczepiona będzie wzbudzała większe zaufanie. - Jak my się szczepimy, podejmujemy decyzję o szczepieniu, skupiamy się na sobie, ale ważne jest również, jak jesteśmy postrzegani - podkreśla profesor. - Proszę pamiętać, że osoby zaszczepione będą postrzegane jako bardziej bezpieczne. (...) Jeżeli do lekarza przyjdzie pacjent, o którym wiadomo, że jest zaszczepiony, to ryzyko zakażenia COVID-19 od takiego pacjenta jest wielokrotnie mniejsze - tłumaczy wirusolog.
Nagrody - skuteczna zachęta
Jak dopowiada prof. Ernest Kuchar, skuteczną zachętą do zaszczepienia się są nagrody, a nie kary. - Jeżeli byłyby dane, które wskazują, że osoby zaszczepione w mniejszym stopniu rozprzestrzeniają zakażenie, to może większe preferencje w dostępie do dzisiaj ekskluzywnych i niedostępnych usług, np. siłowni, klubów fitness, byłyby argumentem - podkreśla.
04:05 Jedynka/SD 7.01.2021 szczepionki.mp3 Będą ograniczenia dla osób nieszczepiących się na COVID-19? (Sygnały dnia/Jedynka)
Niektóre kraje wprowadzają ograniczenia dla osób niezaszczepionych lub rozważają taką możliwość. Jednak minister zdrowia, Adam Niedzielski uspokaja, że obecnie polski rząd nie planuje takich rozwiązań. - Część krajów robi takie zróżnicowanie w zakresie dostępu do usług publicznych. Przykładowo w Izraelu zostały wydzielone tzw. zielone strefy, do których wstęp mają osoby, które są zaszczepione, bo to jest pewna gwarancja bezpieczeństwa - mówi minister. - Natomiast my się tej sytuacji przyglądamy, nie podejmujemy na razie żadnych decyzji - dodaje.
Koronawirus w Polsce. Kto będzie decydował o tym, czy możemy się zaszczepić?
Benefity lub ograniczenia
Zdaniem Łukasza Jankowskiego, prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, przemyślane i uzasadnione benefity lub ograniczenia mogą przynieść pozytywne skutki. - To musi być logicznie wyjaśnione, dlaczego ze względów medycznych, epidemiologicznych tworzymy wyjątki dla osób, które już się zaszczepiły - mówi. - Jeżeli takie logiczne obostrzenia lub ułatwienia połączymy z akcją promocyjną, to jestem pewny, że grono osób odpowie pozytywnie na apele o szczepienie - podkreśla.
źródło: Ministerstwo Zdrowia/Youtube
Narodowy Program Szczepień
W procesie uchwalania narodowego programu szczepień rząd ustalił, które grupy najpierw powinny otrzymać preparat. Są to: służby medyczne, mieszkańcy domów pomocy społecznej i pacjenci zakładów leczniczo-opiekuńczych, osoby powyżej 60. roku życia, służby mundurowe, które wspomagają walkę z COVID-19 oraz zapewniają bezpieczeństwo państwa. Do grupy zero na początku stycznia 2021 r. włączono też rodziców wcześniaków. Proces rejestracji szczepień, poza grupą zero ruszyć ma 15 stycznia 2021 r. Zostanie podzielony on na dwie sfery: szczepienia indywidualnego, gdzie pacjent sam zgłasza się do rejestracji, oraz zbiorowego - w tym przypadku NFZ zaprasza do udziału w programie zainteresowane podmioty.
Czytaj również:
***
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Materiał: Klaudia Porębska
Data emisji: 5.01.2021 r.
Godzina emisji: 7.44
IAR/ans