Większość zakupów robimy teraz w sieci. Jak nie dać się oszukać?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 13:34
Trwa sezon poświątecznych wyprzedaży, które - z racji pandemii koronawirusa - odbywają się głównie w internecie. Galerie handlowe pozostaną zamknięte przynajmniej do 17 stycznia. Jak nie paść ofiarą grasujących w sieci oszustów? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Ollyy

czytaj więcej
zakupy online free 1200.jpg
Ostrożność w sieci. Co trzeba wiedzieć?

Kupowanie u znanych i zaufanych dostawców, zwracanie uwagi na internetowy adres strony, nieodpowiadanie na podejrzane e-maile i SMS-y - to niektóre z porad, o których informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, by zabezpieczyć się przed oszustwami podczas wyprzedaży w internecie.

Jednym z najpopularniejszych internetowych typów ataków jest tzw. phising opierający się zazwyczaj o wiadomości e-mail lub SMS. Cyberprzestępcy, chcąc wyłudzić nasze dane do logowania np. do kont bankowych, podszywają się np. pod firmy kurierskie, urzędy, operatorów telekomunikacyjnych, czy nawet naszych znajomych. Coraz częściej wykorzystują do tego komunikatory i portale społecznościowe.

Jak mówi w Programie 1 Polskiego Radia ekspert ds. ochrony danych osobowych Mariola Więckowska, problem pojawia się, kiedy klikniemy w link, który przekieruje nas na nieprzypadkową stronę internetową. - Bardzo często jest to tzw. strona niezaufana, która podszywa się pod marki. Te strony wyglądają bardzo podobnie. My myślimy, że jesteśmy u zaufanego sprzedawcy, a okazuje się, że jednak nie - mówi ekspertka.

Posłuchaj
04:15 _PR1_AAC 2021_01_08-06-47-30.mp3 Jak nie paść ofiarą oszustów podczas zakupów w sieci? (Sygnały dnia/Jedynka)

Należy zwracać także uwagę na nazwy stron internetowych. Naszą czujność powinny wzbudzić wszystkie literówki i przejęzyczenia. Cyberprzestępcy często wykorzystują niedostrzegalne na pierwszy rzut oka błędy, czyli rejestrują domeny o nazwie niemal identycznej lub podobnie brzmiącej do nazwy popularnych firm bądź marek. 

- Musimy zwracać uwagę, gdzie dokonujemy zakupów. Można zweryfikować, czy dany sprzedawca już jakiś czas jest na rynku, czy jest zaufany, jakie ma opinie. Druga rzecz to zweryfikowanie linku, na który klikamy - nawet literka po literce i znak po znaku - przestrzega Mariola Więckowska. czytaj więcej
zakupy internet 1200.jpg
Kupuj w sieci bezpiecznie

W ostatnich latach w Polsce oszuści bardzo często podszywali się pod firmy kurierskie. Wysyłali smsy z żądaniem dopłaty zazwyczaj niewielkiej kwoty za rzekome przesyłki. 

Aby uchronić się przed oszustwem, należy też przed zakupem i zapłatą sprawdzić, czy sprzedawca umożliwia dokonanie płatności za pośrednictwem znanego operatora - profesjonalnych sprzedawców internetowych obsługują bezpieczni i uznani operatorzy płatności internetowych.

Jeżeli zostaliśmy oszukani, wyłudzono od nas dane, to powinniśmy to również zgłosić policji oraz przez stronę https://incydent.cert.pl. Na liście ostrzeń jest niemal 7,4 tysiąca stron. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Maja Mazurek

Data emisji: 8.01.2021

Godzina emisji: 6.47

Jedynka/IAR/PAP/kh

Czytaj także

Black Friday rozpoczął okres intensywnych zakupów online. Zobacz, jak nie dać się oszukać

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 10:40
Ponad 57 proc. osób zamierza w okresie przedświątecznym kupić prezenty w sieci - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów i serwisu ChronPESEL.pl. Dodano, że to nie tylko czas okazji, ale i oszustw.
rozwiń zwiń