Szczerski o słowach prezydenta dotyczących wydarzeń na Kapitolu: najwłaściwsza reakcja

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 07:57
- Cały świat zareagował mniej więcej tak, jak prezydent Andrzej Duda. To była właściwa reakcja - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Szczerski, odnosząc się do reakcji prezydenta ws. zamieszek na Kapitolu. - Nie jest dobrą praktyką w relacjach międzynarodowych pouczanie siebie nawzajem - dodał pełnomocnik głowy państwa ds. utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP.
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiFoto: W.Kusiński/PR

W Stanach Zjednoczonych wszczęto co najmniej 25 postępowań o terroryzm wewnętrzny w związku z wtargnięciem zwolenników prezydenta Donalda Trumpa do Kapitolu.

Posłuchaj
23:14 2021_01_11 07_13_48_PR1_Sygnaly_dnia_for_media.mp3.mp3 Krzysztof Szczerski: reakcja prezydenta na wydarzenia na Kapitolu była właściwa (Jedynka/Sygnały dnia)

 

Na zamieszki w Waszyngtonie zareagowali politycy z całego świata, m.in. prezydent Andrzej Duda. "Wydarzenia w Waszyngtonie to wewnętrzna sprawa Stanów Zjednoczonych, które są państwem demokratycznym i praworządnym" - napisał.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
kapitol 1200.jpg
Starcia na Kapitolu. Wzajemne oskarżenia Pentagonu i władz Waszyngtonu

"Najwłaściwsza reakcja"

Krzysztof Szczerski podkreślił, że "pan prezydent zabrał głos ws. wydarzeń w Waszyngtonie na bieżąco, bo jeszcze w trakcie tego, jak miały miejsce i miał rację". 

Wskazał, że Andrzej Duda wyraził swoje przekonanie co do tego, że Polska ma "zaufanie do instytucji amerykańskich", a "ten kryzys będzie kryzysem krótkotrwałym". - Tak właśnie się stało. To była najwłaściwsza reakcja - mówił.

Czytaj także:

"Pouczanie się nawzajem nie jest dobrą praktyką"

Pełnomocnik głowy państwa ds. utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP ocenił, że "cały świat zareagował mniej więcej tak, jak prezydent Andrzej Duda".

- Nie jest dobrą praktyką w relacjach międzynarodowych pouczanie siebie nawzajem, ocenianie wewnętrznego stanu demokracji w poszczególnych krajach. Nie, naszym zadaniem jest wyrazić zaufanie dla instytucji drugiego państwa - tłumaczył.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Krzysztof Szczerski (szef gabinetu prezydenta)

Data emisji: 11.01.2021

Godzina emisji: 07.15

ms, IAR

Czytaj także

"Stwarza realne zagrożenie". Pelosi zapowiada głosowanie o usunięciu Trumpa z urzędu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 05:20
Demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi poinformowała w niedzielę kongresmenów, że przed debatą o postawieniu prezydenta Donalda Trumpa w stan oskarżenia (impeachment) odbędzie się głosowanie o usunięciu go z urzędu.
rozwiń zwiń