Przemysław Czarnek: powrót do szkół zależy od rozwoju pandemii w najbliższych dniach

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 09:12
- Powrót do szkół zależy od tego, jak mniej więcej koło wtorku, środy będzie się rozwijać pandemia koronawirusa. Zwróćmy uwagę na to, że chociaż u nas w kraju w ostatnim tygodniu utrzymywały się liczby zachorowalności na poziomie ok. 10 tys., to jednak sytuacja epidemiologiczna w krajach ościennych, sąsiadujących z nami, jest bardzo zła - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Przemysław Czarnek
Przemysław CzarnekFoto: twitter.com/MEN_GOV_PL

W całej Polsce trwają ferie szkolne, tymczasem w szkołach ruszają testy przesiewowe nauczycieli. Jest to jeden z elementów przygotowań do ewentualnego powrotu uczniów do szkół, który mógłby nastąpić być może już po 17 stycznia. W "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce o perspektywach na powrót do szkół mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Egzamin 1200.jpg
Egzaminy kwalifikacyjne w ponad 200 zawodach. Sesja zimowa w rygorze sanitarnym
Posłuchaj
18:59 S4_PCM_PR1_MPLS 2021_01_11-08-14-52_for_media.mp3 Przemysław Czarnek o możliwym powrocie do szkół uczniów klas 1-3 ("Sygnały dnia" / Jedynka)

Testy przesiewowe a powrót do szkół

Gość Jedynki podkreślił, że nauczyciele wyrażają dość duże zainteresowanie testami przesiewowymi, przynajmniej spośród tych, którzy nie przeszli COVID-19, w związku z czym nie są uodpornieni na chorobę. Wyjaśnił, że jest ich zdecydowanie ponad połowa, a w niektórych regionach nawet 60-70 proc.

Czytaj również:

- Sama akcja testowania jest zaplanowana bardziej jako taka bramka, która miałaby zatrzymać w domach tych nauczycieli klas 1-3, którzy wykryliby u siebie koronawirusa, po to, żeby bezpieczeństwo zdrowotne pośród powracających do szkoły nauczycieli, uczniów, całego środowiska, było większe - mówił Przemysław Czarnek odpowiadając na pytanie, czy testy przesiewowe przyspieszą powrót uczniów do szkół.

- Powrót do szkół zależy od tego, jak mniej więcej koło wtorku, środy będzie się rozwijać pandemia koronawirusa. Zwróćmy uwagę na to, że chociaż u nas w kraju w ostatnim tygodniu utrzymywały się liczby zachorowalności na poziomie ok. 10 tys., to jednak sytuacja epidemiologiczna w krajach ościennych, sąsiadujących z nami, jest bardzo zła - wyjaśnił minister edukacji. Dodał, że w najbliższych dniach będzie upływać właśnie czas 2 tygodni od okresu świąteczno-noworocznego - kiedy Polacy często przebywali ze sobą - a zatem mogą we wtorek lub środę pojawić się dane wskazujące na wzrost zachorowalności.

1200_szkoła_shutterstock.png
"Powrót klas I-III do szkół będzie możliwy jedynie w reżimie sanitarnym". Nowy komunikat MEiN

Przygotowania do powrotu edukacji stacjonarnej

Minister został także zapytany o tryb wracania uczniów do szkół. Jak wyjaśnił, od kilku tygodni trwają przygotowania do powrotu nauczania stacjonarnego w szkołach, z tego m.in. wynikają testy przesiewowe, wcześniej dyrektorzy szkół otrzymali wytyczne, minister spotyka się także z dyrektorami szkół.

- Przygotowani będziemy, tak jak to tylko jest możliwe. Natomiast scenariusz uzależniony jest wyłącznie od tego, jak będzie rozwijać się pandemia koronawirusa. Pamiętajmy, że edukacja jest niezwykle ważna, że powrót dzieci do szkół z klas 1-3 jest niezwykle wyczekiwany przez nich samych, przez rodziców, przez nauczycieli w zdecydowanej większości - mówił Przemysław Czarnek.

Natomiast życie i zdrowie społeczeństwa jest najważniejsze i nie możemy sobie pozwolić na to, żeby posyłać dzieci do szkoły w sytuacji, kiedy bardzo mocno będzie wzrastała liczba zachorowań. To nam pokaże mniej więcej środek tego tygodnia - podkreślił. Dodał, że nawet przy zadowalających liczbach najpierw do szkół będą wracać najmłodsi uczniowie z klas 1-3, ze względu na najmniejsze zagrożenie transmisji wirusa, najmniejszą efektywność edukacji zdalnej w tych klasach, a także wciąż istniejące zagrożenie epidemiologiczne, które gwałtownie by wzrosło przy powrocie do szkół uczniów wszystkich etapów edukacji.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .


* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Katarzyna Gójska
Gość: Przemysław Czarnek (minister edukacji i nauki)
Data emisji: 11.01.2021
Godzina emisji: 08.15

jmo

Czytaj także

Nauka zdalna negatywnie obija się na zdrowiu uczniów. Rodzice i dzieci pokazali, co o tym sądzą

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 14:00
Z wyników badania przeprowadzonego przez pracownię badawczą Social Changes na zlecenie RPD, w grupie starszej młodzieży w wieku 15-18 lat i ich rodziców, wynika, że zdalna nauka negatywnie odbija się na zdrowiu, zwłaszcza psychicznym. 49 proc. uczniów i 54 proc. rodziców negatywnie ocenia wpływ nauczania zdalnego na zdrowie fizyczne młodzieży. Wpływ na psychikę jest oceniany niemal identycznie – negatywnie wypowiada się o tym 53 proc. rodziców i 50 proc. uczniów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Odroczone i długotrwałe skutki pandemii". Psycholog o kondycji psychicznej dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 13:15
- Będziemy obserwować narastanie liczby dzieci potrzebujących ingerencji psychologa, a czasem psychiatry. Między innymi dlatego, że nie dostają one w rodzinach tego, co mogłoby łagodzić skutki izolacji od środowiska szkolnego i rówieśniczego -  mówiła w Polskim Radiu 24 dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy (Uniwersytet Warszawski).
rozwiń zwiń