Czy właściciel posesji sam może ustalić zakaz parkowania?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 11:27
Znalezienie miejsca parkingowego, szczególnie w dużych miastach, często graniczy z cudem. Parkingów jest mało, a właściciele posesji niekiedy sami wyłączają z użytkowania chodnik przed swoim domem, przywieszając na bramach komunikat "nie parkować". Czy takie kartki z napisem "zakaz parkowania" są równoznaczne ze znakami drogowymi?
zdj.ilustracyjne
zdj.ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Pod kątem działania policji i przepisów ruchu drogowego jedynym dopuszczalnym znakiem, który oznacza miejsce przeznaczone na postój pojazdów, jest znak D-18 - informuje komisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji. - Każdy inny znak w formie kartki czy zabezpieczenie takiego miejsca znakiem dla policjantów w ruchu drogowym nie ma znaczenia, natomiast ustalenie statusu konkretnego miejsca parkingowego zależy od formy własności terenu - zwraca uwagę funkcjonariusz. 

Komisarz Robert Opas dodaje, że w przypadku właściciela najlepszym rozwiązaniem byłoby zwrócić się do zarządcy drogi o wyznaczenie jednego znaku oznaczającego parkowanie w konkretnym miejscu. - Przykładowo może być to związane z niepełnosprawnością mieszkańców nieruchomości - wyjaśnia. 


Posłuchaj
03:25 _PR1_AAC 2021_01_13-06-47-53.mp3 Czy właściciel posesji sam może ustalić zakaz parkowania? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Tabliczka nie jest wykroczeniem 

Jak tłumaczy Sławomir Smyk ze Straży Miejskiej w Warszawie, tabliczki lub kartki z napisem "zakaz parkowania" są prośbą właściciela posesji, a nie zakazem. - Wywieszenie takiej kartki nie jest wykroczeniem, gdyż właściciel wiesza ją na swojej posesji, swojej bramie, natomiast nie jest ona w żaden sposób wiążąca dla kierującego korzystającego z drogi publicznej - mówi. 

Jednak blokowanie wolnego miejsca jest karalne. - Zdarzają się sytuacje, gdy ktoś zajmie miejsce parkingowe, oczywiście mowa o drogach publicznych, wówczas może wiązać się to z popełnieniem przez tę osobę wykroczenia, chociażby ustawienie przeszkody w ruchu drogowym czy też wykorzystanie drogi niezgodnie z jej przeznaczeniem - wyjaśnia Sławomir Smyk. 

1,5 m odstępu

Kierowcy powinni pamiętać, że parkując samochód przy chodniku, powinni zostawić min. 1,5 m odstępu dla pieszych. - Nie możemy zaparkować samochodu tam, gdzie pozostawimy na chodniku dla pieszych bardzo mało miejsca oraz w bezpośrednim sąsiedztwie przejścia dla pieszych - mówi Jakub Dybalski z Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. 

Warto przypomnieć, że za parkowanie w miejscach przeznaczonych dla kierowców niepełnosprawnych przez osoby zdrowe grozi mandat w wysokości 500 zł oraz 5 punktów karnych. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Klaudia Porębska 

Data emisji: 13.01.2021 r. 

Godzina emisji: 6.47

ansCzytaj także

Nowy kodeks drogowy. Zobacz, co się zmieni od wakacji

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 12:10
Na początku wakacji wchodzą w życie przepisy, które mają poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadza m.in. trzy ważne zmiany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy warto myć samochód podczas mrozu?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 15:30
Na ulicach deszcz, błoto, śnieg, sól i piasek – kilka przejażdżek naszym nowo wypucowanym autem i ponownie nie możemy na nie patrzeć. Czy jednak wizyta na myjni podczas mrozu jest rzeczywiście dobrym pomysłem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowelizacja kodeksu wykroczeń. Piotr Kaleta: projekt zwiększa możliwość ustosunkowania się do kary

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 17:17
- Wbrew pozorom i temu wszystkiemu, co się mówi, projekt idzie w kierunku podniesienia możliwości bezpiecznego ustosunkowania się do kary przez obywateli - powiedział Piotr Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Polityk wyjaśnił, jak mają działać planowane zmiany dotyczące kodeksu wykroczeń.
rozwiń zwiń