"Precedens pokazujący jak się eliminuje przeciwników politycznych". Prof. Kleiber o próbie impeachmentu Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 09:12
- Wszystko jest obliczone wyłącznie na ukaranie Donalda Trumpa. Trzeba trzymać kciuki, żeby to się nie udało. Byłby to fatalny precedens; byłby on w pewnym sensie symbolem dla Stanów Zjednoczonych - tego, jak się eliminuje przeciwników politycznych - powiedział w programie 1 Polskiego Radia prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk. 
Prof. Michał Kleiber
Prof. Michał KleiberFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Amerykańska Izba Reprezentantów postawiła prezydentowi Donaldowi Trumpowi formalny zarzut podburzenia swoich zwolenników do buntu przeciwko państwu. Za rezolucją w tej sprawie głosowali Demokraci oraz 10 Republikanów.

usa 1200 pap (1).jpg
USA: Izba Reprezentantów za impeachmentem Donalda Trumpa

Donald Trump jest pierwszym w historii prezydentem, którego dwukrotnie postawiono w stan oskarżenia w ramach procedury impeachmentu.

Posłuchaj
17:19 S4_PCM_20210114071532(9900) (online-audio-converter.com).mp3 Prof. Michał Kleiber o sytuacji w USA (Sygnały Dnia)

 

- Głównym powodem jest to, żeby nie mógł on wystartować w wyborach za 4 lata. Musimy do tego przykładać miarę polityczną. Donald Trump nie wprost, ale jednak demonstrował chęć pozostania w polityce i jak sugeruje wiele osób - zapewne także chęć kandydowania w wyborach za 4 lata. To nie podoba się Demokratom, a także niektórym Republikanom. Stąd taki wynik głosowania - podkreślił prof. Michał Kleiber. 

Czytaj także:

Jak zaznaczył, "w senacie potrzebne są dwie trzecie, żeby przegłosować tę decyzję". - Biorąc pod uwagę, że jest równy podział mandatów w senacie, oznacza to, że 17 senatorów Partii Republikańskiej musiałoby również za tym głosować, żeby uzyskać właśnie dwie trzecie. To się wydaje nierealne, ale słyszę, że są komentatorzy, którzy twierdzą, iż to może nawet się udać - powiedział profesor. 

Wszystko jest obliczone wyłącznie na ukaranie Donalda Trumpa. Trzeba trzymać kciuki, żeby to się nie udało. Byłby to fatalny precedens; byłby on w pewnym sensie symbolem dla Stanów Zjednoczonych - tego, jak się eliminuje przeciwników politycznych - dodał gość radiowej Jedynki. 

Więcej w nagraniu.

. .


***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Krzysztof Świątek
Gość: prof. Michał Kleiber (PAN)
Data emisji: 14.01.2021
Godzina emisji: 8.15

bartos

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Analityk: w głębi serca Donald Trump chce ponownych zamieszek

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 21:05
W Izbie Reprezentantów rozpoczęła się w środę (13.01) debata nad artykułem dot. impeachmentu prezydenta USA Donalda Trumpa. W związku z zamieszkami na Kapitolu oskarża się go o "podżeganie do powstania". Wynik głosowania poznamy prawdopodobnie przed północą czasu miejscowego.
rozwiń zwiń