"Przy zastosowaniu zaleceń sanitarnych - nie ma przeszkód". Czarnek o powrocie do szkół uczniów klas I-III

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 09:12
- Nie jesteśmy dzisiaj w stanie powiedzieć, że nauka zdalna będzie trwała na pewno przez następny miesiąc albo dwa. Jesteśmy w stanie powiedzieć, że dołożymy wszelkich starań ażeby tak było - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Przemysław Czarnek
Przemysław CzarnekFoto: twitter.com/MEN_GOV_PL

Dziś uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych wrócili do nauki stacjonarnej. Powrót najmłodszych do szkół odbywa się w ścisłym reżimie sanitarnym.

W "Sygnałach dnia" minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że w szkołach nie ma przeszkód w powrocie dzieci do szkół przy zastosowaniu warunków sanitarnych. 

Posłuchaj
19:57 PR1 2021_01_18-08-13-44_for_media.mp3 Przemysław Czarnek o powrocie uczniów do szkoły (Sygnały dnia/Jedynka)

Egzamin 1200.jpg
Egzaminy kwalifikacyjne w ponad 200 zawodach. Sesja zimowa w rygorze sanitarnym

Wyjaśniał, że wszelkie zalecenia i wytyczne dotyczące powrotu do szkół mają wskazywać na bezpieczny sposób organizacji zajęć. Zwracał przy tym uwagę, że priorytetowymi zabezpieczeniami są: wietrzenie klas, dezynfekcja, maseczki w częściach wspólnych i zachowanie dystansu.

Nieprzewidywalna sytuacja

Przemysław Czarnek przyznał jednak, że sytuacja związana z rozwojem pandemii koronawirusa jest tak nieprzewidywalna, że dziś nie jesteśmy dzisiaj w stanie powiedzieć, że nauka zdalna "będzie trwała na pewno przez następny miesiąc albo dwa". - Jesteśmy w stanie powiedzieć, że dołożymy wszelkich starań ażeby tak było – zapewniał minister.

W Programie 1 Polskiego Radia poinformował również, że każdego dnia do godziny 13 będą spływały do Ministerstwa Edukacji i Nauki szczegółowe informacje dotyczące zachorowań nauczycieli i frekwencji uczniów.

Testowanie nauczycieli

Minister odniósł się również do wyników testów na obecność koronawirusa przeprowadzonych wśród nauczycieli wracających do szkół. 

Testy te wykonano u blisko 134 tys. nauczycieli klas I-III i pracowników szkół. Wyniki otrzymało 122 tys. z nich. Pozytywny test na obecność koronawirusa otrzymały 2422 osoby tj. 2 proc. wszystkich, którzy otrzymali wyniki - podało MEiN. 

Przemysław Czarnek zwraca uwagę, że jest to materiał dla epidemiologów, którzy będą mogli ocenić skalę zakażeń. Zaznaczył, że z jego perspektywy jest to liczba świadcząca o tym, ilu nauczycieli dzisiaj nie pojawi się w szkołach. - Nie wykluczamy (…), że w perspektywie krótkiego okresu czasu będzie powtórka badań na obecność koronawirusa u wszystkich nauczycieli, którzy wrócili do szkoły – dodał.

. .

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Katarzyna Gójska
Gość: Przemysław Czarnek (minister edukacji i nauki)
Data emisji: 18.01.2021
Godzina emisji: 08.15

pp/kh

Czytaj także

Nauka zdalna negatywnie obija się na zdrowiu uczniów. Rodzice i dzieci pokazali, co o tym sądzą

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 14:00
Z wyników badania przeprowadzonego przez pracownię badawczą Social Changes na zlecenie RPD, w grupie starszej młodzieży w wieku 15-18 lat i ich rodziców, wynika, że zdalna nauka negatywnie odbija się na zdrowiu, zwłaszcza psychicznym. 49 proc. uczniów i 54 proc. rodziców negatywnie ocenia wpływ nauczania zdalnego na zdrowie fizyczne młodzieży. Wpływ na psychikę jest oceniany niemal identycznie – negatywnie wypowiada się o tym 53 proc. rodziców i 50 proc. uczniów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Odroczone i długotrwałe skutki pandemii". Psycholog o kondycji psychicznej dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 13:15
- Będziemy obserwować narastanie liczby dzieci potrzebujących ingerencji psychologa, a czasem psychiatry. Między innymi dlatego, że nie dostają one w rodzinach tego, co mogłoby łagodzić skutki izolacji od środowiska szkolnego i rówieśniczego -  mówiła w Polskim Radiu 24 dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy (Uniwersytet Warszawski).
rozwiń zwiń