Marlena Maląg: szczepienia w DPS-ach są pod kontrolą

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 08:08
- Mamy ponad 100 tys. mieszkańców DPS-ów. Z oświadczeń, które zostały zebrane, wynika, że ponad 70 proc. z nich planuje się zaszczepić - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 
Marlena Maląg
Marlena MalągFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Marlena Maląg powiedziała w "Sygnałach dnia", że proces szczepień w Domach Pomocy Społecznej został logistycznie przygotowany we współpracy z NFZ i Ministerstwem Zdrowia.

- Szczepienia ruszyły wczoraj, planujemy, że mają się zakończyć 22 stycznia, pewnie będzie jakieś przesunięcie w zależności od wielkości domu - powiedziała minister.

Plan szczepień

- Plan szczepień, który został przez rząd przygotowany dla osób starszych, m.in. dla mieszkańców DPS-ów obejmuje wszystkich, ale są osoby, które muszą być wyłączone, bo nie mogą być zaszczepione - wyjaśniła Marlena Maląg.

1200_Dworczyk_Forum.png
Szef KPRM: szczepienia dla seniorów powyżej 70. roku życia zaczną się zgodnie z planem - 25 stycznia

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej przypomniała, że istnieją trzy kanały zapisu na szczepienia. - Poprzez infolinię 989, należy przygotować PESEL i numer telefonu, na który będzie przysłany SMS z datą szczepienia; online poprzez stronę, a także w swoim punkcie szczepień - wymieniła minister.

Posłuchaj
18:55 PR1 2021_01_19-07-14-26_for_media.mp3 Marlena Maląg o szczepieniach na COVID-19 (Sygnały dnia/Jedynka)

Zorganizowany dowóz

- Osoby starsze, które nie są w DPS-ach i całodobowych placówkach, a w swoich domach, ale nie są w stanie same dotrzeć do wybranego punktu szczepień, wtedy zgłaszają to w swojej gminie i zostanie zorganizowany dowóz - powiedziała Marlena Maląg.

Oprócz DPS-ów szczepienia odbywają się też w innych podobnych ośrodkach, w których mieszkają osoby niepełnosprawne, przewlekle chore i w podeszłym wieku. Mieszkańcy tych placówek są bardzo podatni na zakażenie koronawirusem i często dochodzi tam do zgonów z tego powodu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której poruszono także temat projektu ustawy o 14. emeryturze.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Rozmawiała: Piotr Gociek

Gość: Marlena Maląg (minister rodziny i polityki społecznej)

Data emisji: 19.01.2021 r. 

Godzina emisji: 7.15

pg/kh

Czytaj także

Marlena Maląg: do DPS-ów będą przyjeżdżały mobilne punkty szczepień

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 07:54
- Dziś najważniejsze są szczepienia, abyśmy wszyscy zdecydowali się, aby pandemia mogła wyhamować - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia: udało się przerwać falę zgonów na COVID-19 dzięki wielu działaniom

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 10:55
- Wiele zgonów COVID-owych wynikało z tego, że pacjenci za późno trafiali do szpitali, kiedy już nie można było interweniować, podając leki czy tlen - podkreślił w rozmowie z "Do Rzeczy" minister zdrowia Adam Niedzielski. Mówił również o szczepieniach nauczycieli.
rozwiń zwiń