Fogiel: będziemy badać możliwości uzyskania szczepionek bezpośrednio od producentów

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 07:55
- Wąskim gardłem, które ogranicza nas w szczepieniach, jest wyłącznie dostępna liczba szczepionek. Trzeba podjąć dodatkowe działania i będziemy badać możliwości uzyskania szczepionek bezpośrednio od producentów, którzy mają dopuszczenie od Europejskiej Agencji Leków - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS.
Radosław Fogiel
Radosław FogielFoto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio

Rozmowa dotyczyła zakupu szczepionek przez Unię Europejską i procesu szczepień przeciw COVID-19 w Polsce. - Jako pierwsze z unijnej solidarności wyłamały się Niemcy - kraj, który najczęściej mówi o "solidarności" wtedy, kiedy jest mu to potrzebne. Do tej pory bez zarzutów działa jedynie wspólna dla wszystkich cena, choć to akurat dla Polski nie jest problemem, bo na szczepionce nie zamierzaliśmy oszczędzać - zwrócił uwagę Radosław Fogiel.

syr mid-epa08961958 1200.jpg
Dziś pierwszy dzień szczepień populacyjnych przeciwko COVID-19. Szansa dla tych, którzy skończyli 70 lat

"Spór dwóch wartości"

Jak podkreślił gość audycji, "wąskim gardłem, które ogranicza nas w szczepieniach, nie jest wydolność służby zdrowia. Tym czynnikiem jest wyłącznie dostępna liczba szczepionek. Trzeba podjąć dodatkowe działania. Nie ukrywamy, że będziemy badać możliwości uzyskania szczepionek bezpośrednio od producentów, którzy mają dopuszczenie od Europejskiej Agencji Leków" - zaznaczył. 

Zapytany o znoszenie obostrzeń gospodarczych, wicerzecznik PiS stwierdził, że "im szybciej będzie przebiegać proces szczepień, tym szybciej będziemy w stanie zdejmować obostrzenia i gospodarka wróci na zwykłe tory". - Decyzje o obostrzeniach to za każdym razem spór dwóch wartości: ochrony zdrowia i życia naszych współobywateli i ochrona gospodarki. Zawsze na pierwszym miejscu musi stać życie i zdrowie Polaków - dodał. 

Czytaj także: 

- Jeśli tylko zalecenia medyczne będą takie, że można obostrzenia znosić, będziemy to robić jak najszybciej. Póki co ponure statystyki pandemii rosną i dlatego apelujemy o to, by się szczepić. To leży w interesie nas wszystkich - podsumował polityk.


Posłuchaj
20:05 [STUDIA]S4_(PCM) 25 styczeń 2021 07_15_07.mp3 Fogiel: będziemy badać możliwości uzyskania szczepionek bezpośrednio od producentów (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Więcej w nagraniu.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Radosław Fogiel (PiS)

Data emisji: 25.01.2021

Godzina emisji: 07.15

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef KPRM: system, który został stworzony, pozwoliłby na zaszczepienie ponad 11 mln osób

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 15:50
- Do końca marca zaszczepionych zostanie 3,1 mln Polaków - zapewnił w niedzielę szef KPRM Michał Dworczyk. - Ale system, który został stworzony, pozwoliłby na zaszczepienie ponad 11 mln osób, to oznacza, że brakuje nam wyłącznie szczepionek - podkreślił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dostawy szczepionek na COVID-19. Szef RE: Unia zmusi koncerny do przestrzegania umów

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 17:08
- Unia zmusi firmy farmaceutyczne do przestrzegania umów w sprawie dostaw szczepionek przeciw COVID-19 - zapowiedział szef Rady Europejskiej Charles Michel w wywiadzie dla francuskiego radia Europe 1. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy obalają fake newsy nt. szczepień przeciw COVID-19. Polonijny panel profesorów

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 21:25
Szczepionka jest jedyną skuteczną metodą zakończenia pandemii koronawirusa - uważają uczestnicy polonijnego panelu profesorów. Na temat szczepionki przeciw COVID-19 rozmawiali online polscy eksperci z różnych stron świata. W nagraniu przesłanym uczestnikom prezydent Andrzej Duda podkreślił, jak ważne jest uświadamianie społeczeństwa o szczepieniach.
rozwiń zwiń