Rodzina 500+. Ruszył elektroniczny nabór wniosków

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 12:44
Od 1 lutego można składać wnioski o świadczenie z programu Rodzina 500+ na nowy okres rozliczeniowy. Obowiązuje on od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 roku. - Zachęcamy do korzystania z drogi elektronicznej - mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Jelena Zelen/shutterstock

rodzina free 1200.jpg
Zmiany w 500+. Wniosek trzeba złożyć jeszcze raz
Posłuchaj
02:37 Jedynka/Sygnały dnia - 1.02.2021 500 plus Nowy nabór na 500+. Trwa od dziś (Jedynka/Sygnały dnia)

Obecnie wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie, korzystając z trzech kanałów. - Przez bankowość elektroniczną, poprzez system empatia.mpips.gov.pl czy też poprzez system PUE ZUS. Są to bardzo proste systemy i aplikacje, które umożliwiają przede wszystkim sprawne złożenie wniosku - tłumaczy Marlena Maląg.

Elektronicznie opłaca się

Wnioski w formie papierowej można będzie składać od 1 kwietnia. Marlena Maląg zachęca jednak do korzystania z kanałów elektronicznych. - Jeżeli państwo złożycie wnioski do kwietnia, wtedy nie będzie przerwy w wypłacie świadczenia 500+. Jeżeli państwo złożycie wnioski do końca maja, wtedy oczywiście dostaniecie państwo wyrównanie od czerwca, jednakże będzie to wyrównanie - dodaje.

Duże wsparcie dla rodzin

Z programu na tę chwilę korzysta 6,6 mln dzieci. Zdaniem Bożeny Pietras ze Związku Dużych Rodzin to dobre i potrzebne wsparcie.

- W pierwszym roku projektu 500+ urodziło się sporo więcej dzieci. Ten przyrost może nie jest tak gwałtowny, ale demograficzne prognozy były o wiele gorsze. Program zdecydowanie działa, tak samo jak działa na psychikę młodych ludzi. Daje im poczucie bezpieczeństwa i to jest chyba najważniejsze w tym programie - twierdzi Bożena Pietras.

- Program również stworzył pewien popyt w gospodarce, czyli zwiększył obrót gospodarczy, a zatem nastąpił wzrost PKB. W ten sposób pojawiły się wpływy do budżetu. W efekcie jest to taki mechanizm, który wywołał pewne korzyści dla wszystkich stron i stworzył wartość dodaną - przyznaje prof. Zbigniew Krysiak ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Czytaj także:

  ***

  Tytuł audycji: Sygnały dnia

  Prowadziła: Karolina Rożej

  Materiał: Błażej Prośniewski

  Data emisji: 1.02.2021

  Godzina: 6.33

  DS

  Czytaj także

  Brexit w praktyce. Utrudnienia dla Polaków w Wielkiej Brytanii

  Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 16:18
  Wraz z nadejściem 2021 roku zakończył się 11-miesięczny okres przejściowy, w którym Wielka Brytania, chociaż nie należała do Unii Europejskiej, pozostawała związana z nią wszystkimi regulacjami. Teraz już tak nie jest. Co w związku z brexitem zmieniło się dla Polaków?
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Ich rola w życiu wnuków jest bezcenna. Za co kochamy dziadków?

  Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 15:40
  Dziadkowie to takie niezwykłe osoby, które zabiorą nas na spacer, naprawią rower, przytulą czy opowiedzą historię sprzed lat. - Dziadek nas kocha i troszczy się o nas - mówią o dziadkach najmłodsi. A czy w XXI wieku łatwo być dziadkiem? Sprawdziła to nasza reporterka Małgorzata Abgarowicz.
  rozwiń zwiń