"Gdybyśmy się do nich stosowali, sytuacja byłaby opanowana". Latos o przestrzeganiu zaleceń

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 07:55
- Nośmy maseczki, przestrzegajmy odległości, dezynfekujmy ręce - podkreślał w Programie 1 Polskiego Radia szef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos.
Tomasz Latos
Tomasz LatosFoto: Jedynka/Polskie Radio

- Gdybyśmy tego wszystkiego przestrzegali, już dawno mielibyśmy sytuację w ogromnym stopniu opanowaną, tak jak jest to w niektórych miejscach na świecie, w mniejszym lub większym stopniu - ocenił Tomasz Latos.

Jak przyznał, wobec obowiązujących zasad bezpieczeństwa "mamy dużą niefrasobliwość". - Inaczej nie mogę tego traktować - dodał.

Bezpieczeństwo szczepionek

Szef sejmowej komisji zdrowia został też zapytany o protest Sławomira Broniarza przeciw szczepieniu nauczycieli nową szczepionką AstraZeneki. - Wychodzi na to, że Sławomir Broniarz wie lepiej niż eksperci, którzy przygotowali szczepionkę, eksperci, którzy dopuszczali ją na rynek unijny i ci, którzy oceniają możliwość dopuszczenia i szczepienia w Polsce - powiedział polityk, a zarazem lekarz.

- Proponowałbym zawierzyć fachowcom, lekarzom, ekspertom i ich słuchać, co mówią o takiej czy innej szczepionce - zaznaczył.


Posłuchaj
17:27 PR1 2021_02_03-07-15-26_for_media.mp3 Tomasz Latos: proponowałbym zawierzyć fachowcom, lekarzom, ekspertom (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Odnosząc się do problemów z dostępnością szczepionek w UE, Tomasz Latos powiedział, że "skoro wynegocjowaliśmy pewną pulę, to powinniśmy twardo wymagać, aby ona była dostarczona". - A przynajmniej, aby w tym okresie nie była dostarczana, zamiast do UE, gdziekolwiek indziej - dodał.


koronawirus free laboratorium shutt 1200 .jpg
Lepsze reagowanie na sytuację epidemiologiczną i warianty koronawirusa. Rusza nowe badanie ABM

- Mam oczekiwanie wobec przedstawicieli UE, aby to, co w imieniu nas wszystkich wynegocjowali, było twardo przestrzegane i respektowane i aby te szczepionki były następnie sprawiedliwie dzielone - stwierdził.

Konieczna ostrożność

- W czasie pandemii różne kraje popełniały różne błędy. Skutkiem zbyt szerokiego otwarcia było to, że lockdown jest głębszy, dłuższy, bardziej dolegliwy, więc myślę, że w ramach zamykania w lockdownie trzeba to brać pod uwagę i postępować z pewną ostrożnością - powiedział szef sejmowej komisji zdrowia.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Tomasz Latos (przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, PiS)

Data emisji: 03.02.2020

Godzina emisji: 07.15

pg/kh


Czytaj także

Szczepienia celebrytów poza kolejnością. Studenci WUM wskazali, kto za to odpowiada

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 21:45
Celem udostępnianych przez nas informacji nie jest propagowanie tej czy innej opcji politycznej, telewizji albo strony internetowej. Patrzymy na to nie ze strony sceny politycznej, a ze strony etycznej - zapewniła w niedzielę grupa studentów WUM prowadząca facebookowy profil "ZUM na WUM".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o dostawach szczepionki przeciw COVID-19 do Polski: podejrzewam, że są "lepsi klienci"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 19:10
- Izrael oraz niektóre kraje Unii Europejskiej kupiły sobie dodatkowe dawki. Dostawy nie są z gumy, skoro idą tam, to nie idą tu - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Ernest Kuchar, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najstarszy Polak zaszczepiony na COVID-19. Ma 111 lat

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 13:15
111-letni pan Stanisław przyjął szczepionkę przeciwko COVID-19 w jednej z przychodni w Świdnicy w województwie dolnośląskim.
rozwiń zwiń