Krzysztof Szczerski: staramy się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego w naszym regionie

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 07:15
- To jest nasz region w rozumieniu najbliższego środowiska politycznego i cokolwiek ważnego się dzieje, musi się dziać z naszą obecnością - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o polityce środkowoeuropejskiej Krzysztof Szczerski, pełnomocnik do spraw utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej.
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiFoto: W.Kusiński/PR

Jak podkreślił Krzysztof Szczerski, podkreślił, że "takie jest przekonanie pana prezydenta, że taka powinna być polska polityka", by być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego w regionie Europy środkowo-wschodniej.

jurata pad 1200 free t .jpg
30 lat Grupy Wyszehradzkiej. W Juracie stanęła pamiątkowa tablica

Gość Sygnałów Dnia mówił także o trwającym szczycie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej.


Posłuchaj
17:22 [STUDIA]S4_(PCM) 10 luty 2021 07_15_08_for_media.mp3 Krzysztof Szczerski: staramy się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego w regionie Europy środkowo-wschodniej (Sygnały dnia/Jedynka

 

- Trzy główne tematy rozmów V4 to przyszłość grupy w kontekście całego regionu i polityki z UE, USA, Rosją, Chinami, po drugie strategie gospodarcze po pandemii koronawirusa, w jaki sposób powrócić na ścieżkę wzrostu, jak możemy sobie wzajemnie pomóc w rozruszaniu gospodarek, i po trzecie to dziś dyskusja dotycząca energetyki, dywersyfikacji, suwerenności energetycznej, jednocześnie w kontekście zmian klimatycznych, polityki klimatycznej, tego, co wynika z Zielonego ładu europejskiego, z potrzeb transformacji energetyki w kierunku zielonej energii - wyjaśnił prezydencki minister.

Bezpieczeństwo energetyczne

Odnosząc się do kwestii polityki energetycznej Polski, Krzysztof Szczerski zaznaczył, że "Polska jest bezpieczna energetycznie". - Jest wciąż uzależniona, jeśli chodzi o dostawy gazu, od jednego głównego dostawcy, ale pracujemy nad tym, by niedługo już tak nie było - podkreślił.

- Najważniejsze jest mieć wybór, to nie jest tak, że kogokolwiek odrzucamy z góry, jako dostawcę, ale musimy mieć wybór, wtedy mamy wolność i możemy negocjować lepsze ceny i to my decydujemy od kogo importujemy surowce - ocenił gość audycji.

przydacz 1200 msz.jpg
Spotkanie V4 na 30-lecia powołania Grupy Wyszehradzkiej. Wiceszef MSZ: tematem historia i przyszłość

Mówiąc o projekcie Nord Stream 2 Szczerski stwierdził, że "to bardzo egoistyczny projekt 2 państw, który uderza w całą podstawę konstrukcji bezpieczeństwa energetycznego Europy, a tym samym euroatlantyckiego".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Grzegorz Jankowski

Gość: Krzysztof Szczerski 

Data emisji: 10.02.2021

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Szczyt prezydentów grupy V4 w Juracie. Odbudowa gospodarki po pandemii jednym z tematów

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 13:00
Rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski, Czech, Węgier i Słowacji, które ma uczcić 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej. Gospodarzem dwudniowego szczytu w prezydenckiej rezydencji w Juracie jest Andrzej Duda. Główne tematy rozmów przywódców to odbudowa gospodarki po pandemii oraz polityka europejska i transatlantycka. Nie zabraknie też kwestii klimatyczno-energetycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta: Grupa Wyszehradzka ma gospodarczy potencjał i pragmatyczne podejście do wspólnych spraw

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 17:48
- Jednym z głównych tematów szczytu będzie odbudowa gospodarcza po zakończeniu pandemii COVID-19 i wspólne duże inwestycje - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Przybylski, publicysta. 
rozwiń zwiń