Umierający Polak w brytyjskim szpitalu. "Konflikt cywilizacji życia i śmierci"
42:58 Jedynka/Gdzie jest Pan Cogito - 30.01.2021 Czy masowe użycie szczepionek zakończy pandemię koronawirusa? (Jedynka/Gdzie jest Pan Cogito)
Prof. Włodzimierz Gut zauważa, że wszystkie szczepionki przeciwko koronawirusowi powinny chronić przed rozwojem choroby spowodowanej COVID-19. - Oczywiście nie istnieje szczepionka, która ma chronić przed zakażeniem. Szczepionka ma bowiem chronić przed chorobą i przed dalszym szerzeniem się danego patogenu - wyjaśnia gość Jedynki.
Czy masowe użycie szczepionek zakończy trwającą pandemię? - To zależy od tego, jak zostaną użyte. Na razie jesteśmy na etapie szczepień zabezpieczających osobniki. One nie zabezpieczają jeszcze populacji, ponieważ do tego potrzeba jeszcze bardzo dużo. Przykładowo dla odry potrzeba wyszczepienia 95 proc., żeby w ciągu kilku lat pozbyć się patogenu z danego obszaru, z kolei dla koronawirusa nie mniej niż 80 proc. - tłumaczy prof. Włodzimierz Gut.
Do końca marca jak najwięcej seniorów
Jak okazuje się, w minionym tygodniu przekroczyliśmy w Polsce psychologiczną granicę miliona osób zaszczepionych. - Na pewno jest to sukces, ponieważ cała logistyka, jeśli chodzi o punkty szczepień i przygotowanie zespołów, trochę trwała. W tej chwili rozmawiam z wojewodami i wszędzie to przebiega w sposób bardzo sprawny, natomiast jedynym wąskim gardłem i naszą bolączką jest to, że tych szczepionek nie mamy tyle, ile chcielibyśmy. Jesteśmy przygotowani na wyszczepianie od 3,5 do 4 milionów Polaków miesięcznie - komentuje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Wiceminister zdrowia przyznaje, że obecnie do każdego punktu szczepiennego trafia tygodniowo jedynie 30 szczepionek. - Możemy wykonywać zdecydowanie więcej szczepień, dlatego ubolewam nad tym, że firmy farmaceutyczne nie stanęły na wysokości zadania i liczba szczepionek jest zdecydowanie mniejsza od tego, co było deklarowane zgodnie z harmonogramem. Do końca marca chcemy zaszczepić jak największą ilość seniorów, czyli te osoby, które są najbardziej zagrożone i najczęściej z powodu COVID-19 trafiają do leczenia szpitalnego oraz najczęściej umierają. Na tej grupie zależy nam bardzo, żeby jak najszybciej ją wyszczepić i osiągnąć odporność w grupie 70+ - tłumaczy Waldemar Kraska.
- Mamy zakontraktowanych 85 milionów szczepień. Należy to podzielić na pół, aczkolwiek niektóre szczepionki będą jednodawkowe. Te, które w tej chwili mamy, są podawane w dwóch dawkach. Możemy zatem powiedzieć, że mamy zakontraktowanych około 50 milionów szczepionek dla Polaków. Wiemy, że jest nas mniej niż 50 milionów, ale w ten sposób mamy pewien bufor bezpieczeństwa - słyszymy.
Różnicowanie szczepień etyczne?
Czy faktycznie pod względem etyki w pierwszej kolejności należy zaszczepić najsłabsze osoby? - Najsłabszych zawsze powinniśmy szczególnie chronić, ponieważ oni sami nie bardzo mogą chronić siebie. W tym przypadku (szczepienia poszczególnych grup - red.) pewnego rodzaju różnicowanie może być wskazane. Na początku epidemii nie do końca znaliśmy naturę tego wirusa, zakaźności i zachorowalności na niego, a teraz wiemy, że dla dzieci jest mało groźny, a dla ludzi młodych jest mniej groźny niż dla ludzi starszych, chociaż zdarzają się też ciężkie przypadki - twierdzi dr Filip Furman, bioetyk i socjolog.
- Czy etyczne jest różnicowanie? Tutaj poza etyką jest jeszcze praktyka i ze względu na niedobór tych zasobów, należy je w jakiś sposób wydzielić. Po prostu dostają je najbardziej potrzebujący (…). Gdybyśmy różnicowali ludzi znajdujących się w identycznej sytuacji, byłoby to nieetyczne. Natomiast z punktu widzenia zdrowotnego seniorzy i ludzie młodsi znajdują się w różnych sytuacjach, więc jeżeli różnicowanie będzie odbywało się proporcjonalnie do różnicy w sytuacjach, to trudno uznać je za nieetyczne - ocenia dr Filip Furman.
Czytaj także:
***
Tytuł audycji: Gdzie jest Pan Cogito
Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia), dr Filip Furman (bioetyk, socjolog), prof. Włodzimierz Gut (wirusolog)
Data emisji: 30.01.2021
Godzina emisji: 15.08
DS