"Wszyscy są zmobilizowani i nikomu nic nie zagraża". Radziwiłł o sytuacji powodziowej na Wiśle

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 08:07
- Ewakuacja dotyczy bardzo niewielkiego skrawka Płocka, gdzie woda doszła do domów, obserwujemy tę sytuację jako bardzo poważną, ale nie ma większego bezpośredniego niebezpieczeństwa - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.
Konstanty Radziwiłł
Konstanty Radziwiłł Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Mamy raczej do czynienia z zagrożeniem, niż problemem, który już wystąpił - ocenił wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł w "Sygnałach dnia".

Jak zaznaczył, woda na Wiśle stopniowo opada. - Wydaje się, że scenariusz nakreślony przez ekspertów, że utrzymujący się mróz w gruncie rzeczy sprzyja ludziom, którzy mieszkają przy Wiśle, sprawdza się, lód posuwa się w górę rzeki i spiętrzanie się wody też się przesuwa - wyjaśnił.

1200_Płock_PAP.png
Poziom Wisły w Płocku nadal powyżej stanu alarmowego. "Sytuacja stabilna, ale kryzysowa"

Gość "Sygnałów dnia", pytany o możliwość użycia lodołamaczy zwrócił uwagę, że łamanie lodu możliwe jest tylko wtedy, gdy połamany lód ma szansę spłynąć, wtedy gdy nie zamarza natychmiast.


Posłuchaj
19:59 Jedynka/SD Radziwiłł 12.02.2021.mp3 "Wszyscy są zmobilizowani i nikomu nic nie zagraża". Radziwiłł o sytuacji powodziowej na Wiśle (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Warunkiem wyższa temperatura

- Temperatura musi być ok. 0, nie może to być taki mróz jak teraz, dlatego odraczamy lodołamanie - powiedział. - Gdyby część lodu udało się nie tylko połamać, ale też spławić w dół, to wówczas jest szansa, że woda będzie swobodniej odpływać - dodał.

- Dobra wiadomość, że prognozy mówią, że jutro temperatura w okolicy Włocławka będzie ok. 0 i niewykluczone, że będzie można użyć lodołamaczy, to na razie tylko pewien plan, nie wiadomo jeszcze, czy tak będzie można zrobić - powiedział wojewoda mazowiecki.

Konstatnty Radziwiłl mówił o dużym zaangażowaniu m.in. instytucji samorządu "na rzecz zabezpieczania miejsc, które teraz i potencjalnie w przyszłości mogłyby być zagrożone przez wodę i w udzielanie pomocy ludziom". - To strażacy, osadzeni z więzienia w Płocku, wszyscy są zmobilizowani i myślę, że naprawdę w najbliższym czasie nikomu nic nie zagraża - wyjaśnił.

- Oczywiście, to dopiero środek zimy i mamy cały długi poważny okres, podczas którego trzeba będzie stale analizować sytuację i reagować w zależności od potrzeby i możliwości - powiedział wojewoda.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Konstanty Radziwiłł (wojewoda mazowiecki)

Data emisji: 12.02.2021

Godzina emisji: 07:15

pg

Czytaj także

Poziom Wisły w Płocku nadal powyżej stanu alarmowego. "Sytuacja stabilna, ale kryzysowa"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 10:55
Poziom Wisły w rejonie Kępy Polskiej, gdzie wcześniej przekroczony był stan alarmowy, opadł poniżej stanu ostrzegawczego i wykazuje dalszą tendencję spadkową. W okolicy Płocka rzeka utrzymuje się ponad stany alarmowe. Obserwowane są tam niewielkie wahania poziomu wody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre wiadomości z Płocka. IMGW: ustabilizowała się sytuacja hydrologiczna na Wiśle

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 14:15
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że ustabilizowała się sytuacja hydrologiczna na Wiśle w Płocku oraz w jego okolicach. Stan wody nadal jest wysoki, ale nie wzrasta. Sytuacja jest cały czas monitorowana ze względu na ujemne temperatury i rozbudowę pokrywy lodowej w rejonie od Płocka do Kępy Polskiej.
rozwiń zwiń