Wiceszef MEN o zmianie punktacji za publikacje: żadne czasopismo nie straciło punktów

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 08:10
- W przyszłym roku w styczniu będzie przeprowadzana ewaluacja, będzie dotyczyła z perspektywy ministerstwa, czy polskiego porządku prawnego, nie pojedynczych pracowników, ale poszczególnych uczelni - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki.
Włodzimierz Bernacki
Włodzimierz BernackiFoto: Andrzej Hulimka / Forum

Wiceminister wyjaśnił, że zmiany w punktacji za publikacje mają przygotować uczelnie na zbliżającą się ewaluację.


Posłuchaj
15:04 Jedynka-17-02-2021-sygnały-dnia-bernacki.mp3 Włodzimierz Bernacki, wiceminister nauki i edukacji o relacjach z Porozumieniem, nowej punktacji za publikacje naukowe i studiach zdalnych na uczelniach (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Konsekwencje obniżki pozycji, którą miały poszczególne uczelnie, nie wydziały, może skutkować obniżeniem wysokości subwencji, utratą praw do swobodnego decydowania o prowadzonych kierunkach studiów i do utraty praw do prowadzenia przewodów doktorskich - powiedział Włodzimierz Bernacki w "Sygnałach Dnia".

Jak dodał, konsekwencją zmian mogą być problemy z kontynuowaniem studiów doktorskich i swobodą nadawania stopni naukowych.

- Podniesienie, czy jak mówi się w żargonie, "dosypanie punktów" dla poszczególnych czasopism, zaznaczam, że żadne czasopismo nie straciło punktów, daje po prostu szansę na to, aby rzeczywiście ta ewaluacja mogła przebiec w takim kierunku, aby jak najmniej było przypadków utraty uprawnień posiadanych przez uczelnie - ocenił wiceszef MEN.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Audycja: Sygnały Dnia

Prowadził: Grzegorz Jankowski

Gość: Włodzimierz Bernacki (senator PiS, wiceszef MEN)

Data emisji: 17.02.2021

Godzina emisji: 7:15

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Kleiber: bez obecności na miejscu nauka traci swój główny walor

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 20:42
- Nie można pochopnie decydować, że nauka będzie zdalna. Potraktujmy to jako przejściowy okres, ale na podstawie dodatkowych doświadczeń podejmowałbym potem inne decyzje. Nie ma innych instytucji niż uczelnie, które mogłyby zastąpić źródło debaty publicznej i wymiany poglądów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko, co najważniejsze", były prezes PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MEN: wolność akademicka jest dla wszystkich, od osób o lewicowym światopoglądzie, po poglądy chrześcijańskie

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 12:21
- Naukę rozwijają profesorowie, mistrzowie i to oni muszą cieszyć się autonomią - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiadając Projekt Wolności Akademickiej.
rozwiń zwiń