Ważne jest nie tylko co mówimy, ale też jak mówimy. W każdym wieku warto poprawić wymowę

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 12:26
Dobra dykcja, wyrazistość mowy, odpowiednia intonacja. To jest klucz do tego, żebyśmy byli dobrze zrozumiani, żeby innym chciało się nas słuchać. A co w sytuacji, kiedy natura nie obdarzyła nas dobrą dykcją albo wręcz dała niechciany prezent w postaci wady wymowy? Co robić, żeby poprawnie powiedzieć na głos "zmiażdż dżdżownicę na czczo" lub "koszt poczt w Tczewie"?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Undrey/shutterstock

logopeda shutterstock 1200x660.jpg
Zła wymowa u dzieci, czy dorosłych sama nie przejdzie

Do logopedy zazwyczaj idzie się, kiedy u dziecka stwierdzono wady wymowy. Okazje się, że coraz częściej pukają do niego również dorośli.


Posłuchaj
07:53 Jedynka-24-02-2021-cztery-pory-roku-logopeda.mp3 Logopeda o błędach wymowy u dorosłych (Cztery pory roku/Jedynka)

 


shutterstock_1428116927 (1).jpg
"Strefa rodzica". Szukając mocnych stron dziecka

Krzysztof Czapliński, logopeda, zauważa, że poprawne mówienie ma wymiar estetyczny, bo niektórzy wstydzą się, jak brzmi ich mowa i chcą to zmienić. Przyznaje, że połowa z jego pacjentów po prostu sepleni. - Ale dużo jest takich, którzy nie mają wady wymowy, a mimo to ciężko ich zrozumieć, szczególnie w przypadku, kiedy rozmawiają przez telefon albo w sytuacjach dla nich stresujących - mówi.

Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreśla, że bardzo często właśnie zbyt szybka mowa powoduje błędy językowe, a kiedy jest ich za dużo, to wtedy pojawia się problem ze zrozumieniem.

Logopeda wyznaje, że często łączy się ćwiczenia z dykcji i z emisji głosu. Zauważa, że nawet kandydaci na aktorów w szkole aktorskiej nie mówią idealnie. Z nimi też się pracuje. - Ja dwa lata pracowałem nad dykcją, chociaż nie miałem wady wymowy - przyznaje. Zdradza, że teraz, w czasach pandemii, zgłosiło się do niego na ćwiczenia wiele osób, które online prowadzą zajęcia lub konferencje. Kiedy pracowały na żywo, nie czuły się zobligowane do poprawnego mówienia.

U osoby dorosłej, która przez kilkanaście lat mówiła niepoprawnie i utrwaliła złe nawyki, o wiele trudniej niż u dzieci naprawiać błędy. Jest to jednak bardzo indywidualna sprawa. Logopeda zwraca uwagę, że bardzo ważne jest w tym wypadku systematyczne ćwiczenie. - Mówię moim uczniom, że lepiej dziennie poćwiczyć 5-10 minut, niż w niedzielę godzinę - wyjaśnia Krzysztof Czapliński. Ale w każdym wieku warto powalczyć o poprawną wymowę, to tylko kwestia determinacji

Posłuchaj również o ludziach z pierwszych stron gazet, którzy zmierzyli się z dykcyjnymi słabościami.


Posłuchaj
03:21 jedynka-24-02-2021-cztery-pory-roku-raducha.mp3 O ludziach z pierwszych stron gazet, którzy mieli kłopoty z ładnym mówieniem (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska 

Materiał: Małgorzata Raducha

Gość: Krzysztof Czapliński (logopeda osób dorosłych, trener emisji głosu, aktor)

Data emisji: 24.02.2021 r. 

Godzina emisji: 9.35

ag


Czytaj także

"Warsiawska nawijka". Warsztaty on-line w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 11:44
Z powodu epidemii nieczynne są wystawy, muzea, czy galerie. Część spotkań, wydarzeń, warsztatów przeniosła się więc do świata wirtualnego. Tak też jest w przypadku Muzeum Powstania Warszawskiego, które ofertę ma bogatą. Wśród atrakcji są warsztaty "Gwara warszawska".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert od komunikacji: spotkań bezpośrednich nie da się niczym zastąpić

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 14:32
W dobie pandemii i najróżniejszych komunikatorów coraz rzadziej rozmawiamy z kimś "twarzą w twarz". A coraz więcej osób przyznaje, że brakuje im takich rozmów. - I nie ma się czemu dziwić, bo wszystkie badania wskazują, że kontaktów bezpośrednich nie da się zastąpić - wyjaśnia prof. Aneta Załazińska z UJ. 17 grudnia to dzień rozmów "twarzą w twarz".
rozwiń zwiń