Kto wykonuje więcej obowiązków domowych? Kobieta czy mężczyzna?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 17:51
Ostatni wyrok sądu w Pekinie pokazuje, że codzienne obowiązki domowe potrafią być bardzo cenne. Zgodnie z orzeczeniem mąż musi zapłacić po rozwodzie swojej żonie blisko osiem tysięcy dolarów rekompensaty za pięć lat prac domowych. A czy w Polsce obowiązki domowe częściej wykonują kobiety czy jednak mężczyźni?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Sam Wordley/shutterstock

dieta 1200.jpg
Dietetyczny zawrót głowy. Jak zdrowo schudnąć?
Posłuchaj
04:52 Jedynka/Sygnały dnia - 3.03.2021 - obowiązki domowe Sprawiedliwy podział obowiązków nie oznacza, że wykonujemy po równo tyle samo obowiązków domowych (Jedynka/Sygnały dnia)

- Odchodzimy już stopniowo od stereotypu, zgodnie z którym to kobieta jest odpowiedzialna za dom i mężczyzna właściwie w ogóle nie musi angażować się w obowiązki domowe. Są to jednak deklaracje i pewna zmiana mentalności. Z drugiej strony badania naukowe i sondażowe pokazują, że rzeczywisty stan rzeczy nie jest zgodny z tymi deklaracjami i prawdziwy podział obowiązków ciągle jeszcze zakłada, że większość obowiązków wypełniają kobiety - twierdzi psycholog dr Katarzyna Knopp.

Dlatego też w małżeństwie warto rozmawiać. - Nie biegamy codziennie ze szmatką, tylko mamy ustalony plan, że zawsze w czwartki jeździmy na zakupy. Robimy to razem. Z kolei w piątki we dwójkę sprzątamy po pracy, tj. popołudniami poświęcamy na to dosłownie dwie godziny. Później siadamy wieczorem, pijemy kawę, herbatę czy inne napoje i na przykład oglądamy film. Ważne jest, żeby była nagroda w postaci wspólnie spędzonego czasu. Trzeba też zdać sobie sprawę, po co to robimy. Sprzątamy w piątek po to, żeby mieć fajny weekend dla siebie - podpowiada innym małżeństwom Joanna Brzykcy, autorka bloga "Rozdomowiona".

Ile kosztuje nasza praca w domu?

Takie zajęcia jak sprzątanie, gotowanie czy robienie zakupów, jak pokazuje chiński przykład, można wycenić. Jaką zatem mają wartość w Polsce?

- Wzięliśmy pod uwagę wszystkie działania, które mogą być wykonywane na rzecz gospodarstwa domowego i rzeczywiście widzimy tutaj różnicę. Wartość pracy wykonywana przez kobiety była większa i w 2013 roku szacowaliśmy ją na około 2113 zł, natomiast praca mężczyzn na rzecz własnego gospodarstwa domowego miała wartość mniej więcej 1200 zł - mówi Karolina Banaszek, rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego.

Z ostatnich badań GUS wynika, że z roku na rok panowie poświęcają coraz więcej czasu na domowe obowiązki, ale wciąż jest to blisko dwie godziny mniej niż w przypadku kobiet.

Sprawiedliwie nie oznacza po równo

Zdaniem dr Katarzyny Knopp każda para powinna przedyskutować kwestię sprawiedliwego podziału obowiązków, pamiętając o tym, że "każdy wykonuje obowiązki w miarę jego możliwości i umiejętności oraz czuje się z tym w porządku".

- Gdybyśmy starali się wycenić te prace, które wykonujemy w domu według rynkowych stawek, kwota byłaby ogromna i to nadspodziewanie. Warto jednak odejść od aspektów finansowych i raczej pomyśleć o poczuciu sprawiedliwości. Chciałabym też zaznaczyć, że sprawiedliwy podział obowiązków nie oznacza, że wykonujemy po równo tyle samo obowiązków - dodaje dr Katarzyna Knopp.

Czytaj także:

  ***

  Tytuł audycji: Sygnały dnia 

  Prowadziła: Karolina Rożej

  Materiał: Klaudia Porębska

  Data emisji: 3.03.2021

  Godzina emisji: 7.42

  DS

  Czytaj także

  "Ich celem była walka o niepodległość Polski". Jan Józef Kasprzyk o Żołnierzach Wyklętych

  Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 08:24
  1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy nie złożyli broni i walczyli o wolną Polskę także po zakończeniu II wojny światowej. - Ich decyzja o pozostaniu w lasach i prowadzeniu działalności konspiracyjnej, stanowiła bardzo skuteczną zaporę przeciwko planom sowietyzacji Polski - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Od samego początku była programem awangardowo-wysublimowanym". Dyrektor Małaszko-Stasiewicz o 84. urodzinach Dwójki

  Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 09:17
  - To na tej antenie, niezależnie w którym momencie dziejowym, dokonywały się zwykle przełomy, również technologiczne. To w Dwójce po raz pierwszy usłyszano stereo - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.
  rozwiń zwiń