Francuski publicysta: Fidesz odstawał od reszty EPL, która poszła mocno w lewą stronę

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 20:54
- Viktor Orban stwierdził najprawdopodobniej, że lepiej samemu wyjść niż czekać aż go wyrzucą. Jest to poniekąd naturalne, bo całe EPL poszło mocno w lewo, podczas gdy węgierska partia ma korzenie chadeckie, jest umiarkowanie konserwatywna - powiedział Olivier Bault, francuski publicysta mieszkający w Polsce.
Premier Węgier Viktor Orbn
Premier Węgier Viktor OrbánFoto: shutterstock.com

Premier Węgier Viktor Orban poinformował, że europosłowie z partii Fidesz opuszczają Europejską Partię Ludową. Szef węgierskiego rządu wysłał list w tej sprawie do przewodniczącego frakcji chadeków w Europarlamencie Manfreda Webera.

shutter free Viktor Orban 1200.jpg
Viktor Orban poinformował, że europosłowie Fideszu opuszczają Europejską Partię Ludową

- Sytuacja ta wisiała w powietrzu od dłuższego czasu, blisko rok Fidesz był zawieszony w prawach członka EPL. W grudniu, w liście do Webera, premier Orban wyszedł z inicjatywą, by rozwiązać jakoś ten konflikt, ale nie było na tę propozycję odpowiedzi - przypomniał Olivier Bault.

Publicysta dodał również, że kierownictwo EPL przymierzało się do zmiany regulaminu, tak by móc wydalić Fidesz ze swoich szeregów. - Orban stwierdził najprawdopodobniej, że lepiej samemu wyjść niż czekać aż go wyrzucą. Jest to poniekąd naturalne, bo całe EPL poszło mocno w lewo, podczas gdy węgierska partia ma korzenie chadeckie, jest umiarkowanie konserwatywna - wyjaśnił.

Posłuchaj
25:44 PR24_mp3 2021_03_03-19-33-28.mp3 Olivier Bault o wyjściu Fideszu z szeregów Europejskiej Partii Ludowej ("Świat w powiększeniu")

- Fidesz odstawał od reszty, bo nie zdecydował się pójść w lewo. Tam doszło do podobnej ewolucji, jak w Platformie Obywatelskiej, która jest zresztą członkiem EPL oraz idzie wraz z głównym nurtem, widząc zapewne w Fideszu i Orbanie sojusznika znienawidzonego Prawa i Sprawiedliwości - zaznaczył Bault.

W opinii rozmówcy Antoniego Opalińskiego logicznym byłoby, gdyby grupa węgierskich europosłów reprezentujących Fidesz, dołączyła do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. - Chodzi nie tylko o kwestie geopolityczne, ale również światopoglądowe, które są zbliżone - wskazał Bault.

Ponadto w audycji rozmowa na temat orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wobec Polski, a także o wyroku wobec byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Olivier Bault, francuski publicysta mieszkający w Polsce
Data emisji: 03.03.2021
Godzina emisji: 19.33

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

"Za węgierską delegacją mogą podążyć kolejne". Dominika Ćosić o wyjściu Fideszu z EPP

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 11:38
- To, co się dzieje w EPP, nie podoba się krajom z południa Europy i nie chodzi tutaj tylko o nowe kraje członkowskie. Słychać narzekania ze strony Włochów, Francuzów i Hiszpanów - relacjonowała na antenie Polskiego Radia 24 Dominika Ćosić, korespondentka TVP w Brukseli.
rozwiń zwiń