Müller: gdybyśmy w ogóle znieśli obostrzenia, to moglibyśmy mieć 60 tys. zachorowań dziennie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 08:40
- Gdybyśmy w ogóle znieśli obostrzenia, to sytuacja mogłaby wyglądać jak w Portugalii. Kilka tygodni temu w tym kraju doszło do takiej liczby zachorowań, że - biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców Polski - u nas byłoby to 55-60 tys. zachorowań dziennie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.
Piotr Mller
Piotr MüllerFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
1200_szczepienie_shutterstock.png
Jak przebiegają szczepienia w poszczególnych województwach? Nowy raport

W Polsce dotychczas wykonano ponad 4 mln szczepień przeciw COVID-19. W poniedziałek dostarczono kolejne szczepionki AstraZeneki i Pfizera, w tym tygodniu spodziewana jest jeszcze dostawa szczepionek firmy Moderna. W najbliższych tygodniach ma się zakończyć szczepienie medyków i nauczycieli.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało natomiast o 6170 nowych zakażeniach, zmarły 32 osoby. Od marca ub.r. wykryto ponad 1,8 mln przypadków i zanotowano ponad 45,3 tys. zgonów.

Czytaj także:

Piotr Müller, który był gościem radiowej Jedynki, poinformował, że "szpitale rezerwowe są uruchamiane na pełnych obrotach". - Tak, aby mogły przyjąć osoby, które potrzebują pomocy. Mamy ponad 17,3 tys. zajętych łóżek - w sumie dostępnych jest 26,9 tys. Cała baza szpitalna może być zwiększona do 38 tys. - dodał.

family shutterstock_537101149 1200.jpg
Wiceminister zdrowia o Wielkanocy: nie nastawiałbym się na święta w szerokim gronie rodzinnym
Posłuchaj
18:53 [PR1] PR1 (mp3) 09 marzec_2021_03_09-08-15_for_media.mp3 Piotr Müller: regulacje ograniczają zasięg pandemii (Sygnały dnia/Jedynka)

- Obostrzenia, regulacje ograniczają zasięg epidemii. Dzięki temu możemy uratować więcej osób, które mogłyby się zarazić, a w konsekwencji również umrzeć - tłumaczył rzecznik rządu.

"Szukamy wszelkich alternatyw"

Podczas rozmowy poruszono również temat dostaw szczepionek do Polski. - W tej kwestii jesteśmy zależni od tego, jak wyglądają możliwości produkcyjne firm dostarczających preparat. Aktualnie kilka największych firm w Europie ma ograniczone możliwości dostaw. Szukamy wszelkich alternatyw - muszą być one jednak bezpieczne - powiedział.

- Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w tej sprawie - po to, aby sprawdzić, czy w ogóle są takie możliwości. Decyzji ws. importu chińskiej szczepionki nie ma. Liczymy, że wystarczą europejskie dostawy - zaznaczył Müller.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Piotr Gociek
Gość: Piotr Müller (rzecznik rządu)
Data emisji: 09.03.2021
Godzina emisji: 08.15

PR1/PAP
pb

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia: cały czas mamy trend wzrostowy

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 16:30
- Mamy do czynienia obecnie z dynamicznym przyrostem dziennych zachorowań, wzrostem zleceń na badania diagnostyczne, co przekłada się na coraz większe obłożenie szpitali - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, oceniając bieżącą sytuację epidemiczną. - W pierwszej kolejności będziemy uruchamiali szpitale tymczasowe - dodał szef resortu zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedzielski: nie ma teraz możliwości rekomendacji chińskiej lub rosyjskiej szczepionki

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 17:27
- Krążą informacje na temat zakupu szczepionki chińskiej czy rosyjskiej, ale mamy zdecydowane podejście, że jedynymi produktami, które mogą być dostarczone na polski rynek, są produkty, które są zweryfikowane, bo bezpieczeństwo pacjentów ma największe znaczenie - oświadczył minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteśmy przygotowani na trzecią falę epidemii". Bartosz Kownacki o wzroście zachorowań

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 12:23
- Szpitale tymczasowe powstały, by być przygotowanym do sytuacji, gdy przyjdzie trzecia czy czwarta fala, by nie robić na ostatnią chwilę prowizorki. To kosztowało duże pieniądze (…) dziś możemy mieć jednak nadzieję, że sytuacja będzie lepsza niż w innych państwach - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Kownacki (PiS). W dyskusji wzięli również udział Norbert Kaczmarczyk (Solidarna Polska), Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) oraz Artur Dziambor (Konfederacja).
rozwiń zwiń