Piotr Naimski: przełomem w energetyce będzie budowa elektrowni atomowej

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 08:15
- Przełom nastąpi w 2030 r., wtedy transformacja energetyczna zmieni sposoby produkcji prądu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.
Piotr Naimski
Piotr NaimskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Gość audycji powiedział, że obecnie ceny prądu niestety muszą rosnąć. - Będą rosły, ponieważ rośnie koszt, który ponosimy za wydzielanie do atmosfery CO2. Uprawnienia do emisji CO2 bardzo wpływają na ceny energii - wyjaśnił minister.


Posłuchaj
18:59 PR1 2021_03_10-07-15-01_for_media.mp3 Piotr Naimski: ceny prądu niestety muszą rosnąć (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Będziemy się starali, by dla odbiorców prywatnych i małych ceny energii rosły umiarkowanie. Tym niemniej będzie się to działo na przestrzeni lat, przełom nastąpi ok. 2030 r. Wtedy transformacja energetyczna zmieni sposoby produkcji prądu - powiedział na antenie Jedynki pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Siła atomu

- Przełom w energetyce to budowa elektrowni atomowej. Trzeba zastąpić elektrownie węglowe, które musimy zamykać. Ten proces odchodzenia od węgla będzie rozłożony do 2050 r. - zaznaczył. Dodał, że elektrownie jądrowe to stabilne źródła energii, niezależne od słońca i wiatru.

Piotr Naimski zwrócił też uwagę, że aktualnie trudno przewidzieć skalę wzrostów cen do 2030 r. - Czynniki zewnętrzne są często nieprzewidywalne, podlegają spekulacjom, także giełdowym. W tej chwili mamy silny wzrost – bywało, że po nim następował spadek. To wynik sytuacji na rynku: w UE handluje się uprawnieniami emisji CO2. Jest to system, w którym także Polska się znajduje - powiedział minister.

Ubóstwo energetyczne w Polsce

- W Polsce ponad milion gospodarstw wydaje na energię cieplną i elektryczną więcej niż 10 proc. swojego dochodu miesięcznego. To stan ubóstwa energetycznego, zdefiniowany w UE - stwierdził gość audycji. - W ministerstwie klimatu i środowiska przygotowywane są rozwiązania, które będą bezpośrednio wspierały tych, którzy są dotknięci ubóstwem energetycznym - zapowiedział.

Jak dodał pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, nie będą to rekompensaty. Prace nad rozwiązaniem trwają, ma być gotowe do końca czerwca. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadził: Grzegorz Jankowski

Gość: Piotr Naimski (pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej)

Data emisji: 10.03.2021

Godzina emisji: 07:15

pg

Czytaj także

Piotr Naimski: budowa Baltic Pipe przebiega zgodnie z planem

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 08:09
Mimo epidemii i ograniczeń z nią związanych budowa gazociagu Baltic Pipe przebiega zgodnie z harmonogramem i zostanie zakończona tak, jak jest to przewidziane, w październiku 2022 r. - powiedział pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Naimski: w planie jest budowa 6 reaktorów jądrowych

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 12:08
Mamy program zbudowania sześciu reaktorów jądrowych w ciągu 20 lat, program, który teraz się zaczyna, a skończy się w 2043 r. - powiedział pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektrownia atomowa w Polsce. Wiemy, gdzie może powstać

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 12:02
- Przewidujemy, że w 2033 r. będzie uruchomiony w Polsce pierwszy reaktor jądrowy - zapowiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Brane są pod uwagę dwie lokalizacje: Lubiatowo i Żarnowiec. W opracowaniu koncepcji pomagają nam Amerykanie.
rozwiń zwiń