Zawieszone zabiegi i operacje planowe. "Ratowanie życia zawsze będzie miało pierwszeństwo"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 11:22
Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się na nową falę zakażeń koronawirusem. W tym celu Narodowy Fundusz Zdrowia wydał komunikat dotyczący zawieszenia niektórych świadczeń medycznych wykonywanych planowo. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Photographee.eu

- Dzięki ograniczeniu zabiegów uwolnimy kadry i dodatkowe łóżka - mówi w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Florek z NFZ. - Jest to jednak zalecenie. Nie jest to twarda rekomendacja - dodaje.

czytaj więcej
rak nowotwór dziewczyna kobieta pacjent 1200.jpg
Szczepienie przeciw COVID-19 u osób z nowotworem złośliwym

Wszystkie zabiegi, które ratują życie, które ratują zdrowie, zabiegi onkologiczne, chemioterapia, one będą realizowane, a decyzja, co do odwołania ewentualnych zabiegów, należy zawsze indywidualnie do danego szpitala, danego lekarza.

- Pacjenci onkologiczni mogą czuć się bezpiecznie. Nasze zalecenie, czy apel, nie dotyczy tych pacjentów - zaznacza Paweł Florek. 

Posłuchaj
03:17 _PR1_AAC 2021_03_10-06-46-16.mp3 Czasowo zawieszone zabiegi w szpitalach (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Jak mówi z kolei Paweł Grzesiewski, dyrektor Departamentu Prawnego w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta, osoby, które miały zaplanowany zabieg, powinny być dokładnie poinformowane o alternatywnych terminach. - Tak mówią przepisy, że jeżeli zmienia się termin, powinien od razu zostać ustalony nowy - wyjaśnia.

Zdaniem epidemiologa prof. Ernesta Kuchara, takie rozwiązanie jest obecnie konieczne, ale nie zaszkodzi pacjentom. - Jeżeli przyjęcie ma charakter planowy albo służy celom diagnostycznym, czy też wykonaniu planowej operacji, tego typu kwestie mogą poczekać. Śmierć jest zdarzeniem nieodwracalnym. Ratowanie życia miało i zawsze będzie miało pierwszeństwo - podkreśla lekarz. 

czytaj więcej
shutterstock_węch smak covid 1200.jpg
Trening węchu sposobem na odzyskanie zmysłów utraconych w wyniku COVID-19

***

Ograniczenie dotyczy takich operacji, jak: endoprotezoplastyka dużych stawów, duże zabiegi korekcyjne kręgosłupa, zabiegi naczyniowe na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowanie naczyń wieńcowych oraz duże zabiegi torakochirurgiczne, zabiegi wewnątrzczaszkowe, nefrektomia oraz histerektomia.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzą: Karolina Rożej, Grzegorz Jankowski

Materiał: Klaudia Porębska

Data emisji: 10.03.2021

Godzina emisji: 6.45

Jedynka/IAR/PAP/kh

Czytaj także

Czeskie szpitale są przepełnione. Wiceszef MZ: Polska pomoże, czekamy na pierwszych pacjentów

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 12:51
Wiceminister zdrowia poinformował, że dotychczas szpitale w Gorlicach i Nowym Targu przyjęły trzech pacjentów z COVID-19 ze Słowacji. Sytuacja pandemiczna u naszych południowych sąsiadów jest bardzo trudna, brakuje łóżek w szpitalach. - Obecnie prowadzone są rozmowy dotyczące przyjęcia do polskich szpitali chorych z Czech - powiedział Waldemar Kraska w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową.
rozwiń zwiń