MSZ reaguje na działania Mińska. Polska wydaliła białoruskiego dyplomatę

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 16:19
 - W reakcji na nieprzyjazne i nieuzasadnione działania białoruskich władz wobec polskiego konsula w Brześciu, Polska uznała dziś za persona non grata dyplomatę z ambasady republiki Białorusi w Warszawie - poinformował w środę podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: MW/FORUM

"W reakcji na nieprzyjazne i nieuzasadnione działania białoruskich władz wobec polskiego Konsula w Brześciu, Polska uznała dziś za persona non grata dyplomatę z Ambasady RB w Warszawie. Stosowna informacja została przekazana notą dyplomatyczną podczas spotkania w MSZ RP" - poinformował Przydacz na Twitterze.

forum MSZ Białoruś Mińsk 1200.jpg
Białoruś wydala polskiego dyplomatę. Polskie MSZ reaguje


We wtorek białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poleciło polskiemu konsulowi w Brześciu Jerzemu Timofiejukowi opuścić Białoruś. Jak podało białoruskie MSZ, wezwano do resortu charge d'affaires polskiej ambasady w Mińsku Marcina Wojciechowskiego, którego poinformowano o zdecydowanym proteście w związku z udziałem konsula Timofiejuka w "nieoficjalnym wydarzeniu poświęconym "dniowi żołnierzy wyklętych", do którego doszło 28 lutego w Brześciu z udziałem przedstawicieli związanych z Polską organizacji pozarządowych i młodzieżowych".


Przydacz powiedział we wtorek, że "Polska niezwłocznie i adekwatnie, stosując zasadę wzajemności, odpowie na nieuzasadnioną decyzję władz Białorusi o uznaniu za persona non grata polskiego konsula w Brześciu".


Posłuchaj
00:25 msy.mp3 MSZ: dyplomata z ambasady Białorusi uznany za persona non grata (IAR)

 

Wiceszef MSZ stwierdził we wtorek, że decyzja o uznaniu za persona non grata polskiego konsula "nie mieści się w żaden sposób w interesie państwa białoruskiego". Jak wskazał, decyzja ta wpłynie negatywnie na stan stosunków polsko-białoruskich, ale - jak podkreślił - na stan stosunków z władzami w Mińsku, nie ze społeczeństwem Białorusi. - Relacje z narodem białoruskim Polska poczytuje za bardzo dobre. Polska jest też dobrze odbierana przez przeciętnych Białorusinów - podkreślił wiceminister.

Wsparcie Polski

Przydacz zaznaczył, że "Polska od lat wspiera niepodległość, suwerenność, podmiotowość Białorusi, a Mińsk takim działaniem trochę sam skazuje się na podporządkowanie interesom tych, którzy chcą budować swoją pozycję kosztem suwerenności państwa białoruskiego".

- Apelujemy do władz w Mińsku, by nie poszukiwać tematów zastępczych a podjąć dialog ze społeczeństwem, uwolnić więźniów politycznych i przywrócić stosowanie podstawowych praw obywatelskich na Białorusi, zgodnie z oczekiwaniem białoruskiego społeczeństwa - oświadczył wiceszef polskiej dyplomacji.

kb

Czytaj także

Polskie MSZ: jednoczymy się z ofiarami represji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2011 02:00
Ministerstwo spraw zagranicznych wyraziło solidarność z narodem białoruskim, w oświadczeniu wydanym w rocznicę wyborów na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Rau: jest szansa na sankcje UE wobec Rosji za działania ws. Nawalnego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 10:02
- Jest szansa na unijne sankcje wobec Rosji za działania ws. Aleksieja Nawalnego - mówi w rozmowie z PAP minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Jak ocenia, ze strony Moskwy nie widać oznak woli przestrzegania praw człowieka czy ochrony niezależnych środowisk społeczeństwa obywatelskiego.
rozwiń zwiń