Szynkowski vel Sęk o sytuacji Polaków na Białorusi: reżim Łukaszenki dąży do eskalacji

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 08:07
- Polska bardzo aktywnie na poziomie dyplomatycznym i konsularnym zabiega, by reżim Aleksandra Łukaszenki odstąpił od represji wymierzonych w liderów środowiska polskiego na Białorusi - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.

Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że reżim białoruski dąży do eskalacji konfliktu, by odwrócić uwagę od problemów we własnej polityce wewnętrznej.

W Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ mówił, że dowodzą tego kolejne represje wymierzone w naszych dyplomatów i polską mniejszość na Białorusi.

- Naszym zadaniem jest sprawienie, by ta sprawa nie była drobnym tematem dwustronnym, ale tematem, który staje na agendzie europejskiej. To się udaje i mam nadzieję, że doprowadzi do rozwiązania problemu - wyjaśnił Szymon Szynkowski vel Sęk.

Posłuchaj
17:29 PR1 2021_03_31-07-15-24_for_media.mp3 Szymon Szynkowski vel Sęk: reżim białoruski dąży do eskalacji konfliktu (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Wiceminister powiedział, że poprzez represje wobec Polaków Aleksander Łukaszenka próbuje odwrócić uwagę od tego, iż traci poparcie społeczne i próbuje się za wszelką cenę utrzymać przy władzy.

Tydzień od zatrzymań Polaków

Dokładnie przed tygodniem zostali zatrzymani liderzy polskiej mniejszości na Białorusi. Do aresztu w Mińsku została przewieziona Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi, oraz troje członków Zarządu Głównego Związku Polaków: Andrzej Poczobut z Grodna, Maria Tiszkowska z Wołkowyska i Irena Biernacka z Lidy.

Polscy działacze zostali zatrzymani 25 marca w związku z zarzutami białoruskiej Prokuratury Generalnej, dotyczącymi obchodów upamiętniających polskie podziemie niepodległościowe, w tym Żołnierzy Wyklętych.

Andżelika Borys i Andrzej Poczobut  kolaż free 1 1200
Polacy w białoruskiej niewoli. Mija tydzień od zatrzymania polskich działaczy

Wcześniej - dwa tygodnie temu - na Białorusi przeprowadzono kontrole w polskich szkołach. Przedstawiciele prokuratury oraz urzędnicy do spraw ideologii sprawdzali, w jaki sposób przebiega nauczanie języka polskiego i jak są obchodzone polskie święta.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

. .
***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Grzegorz Jankowski

Gość: Szymon Szynkowski vel Sęk (wiceszef MSZ)

Data emisji: 31.03.2021

Godzina emisji: 07.15

pg

Czytaj także

Areszt dla Andżeliki Borys. Szef MSZ: działania nieakceptowalne i sprzeczne z międzynarodowymi standardami

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 15:17
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau napisał w mediach społecznościowych, że zatrzymanie i skazanie przez białoruskie służby Andżeliki Borys to działania nieakceptowalne i sprzeczne z międzynarodowymi standardami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Istnieje możliwość rozszerzenia sankcji". Wiceszef MSZ ostrzega białoruskie władze

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 13:49
- Nieprzyjazne zachowania władz Białorusi spotkają się z adekwatną odpowiedzią Polski. Istnieje możliwość rozszerzenia sankcji - oświadczył w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Represje Polaków na Białorusi. Wiceszef MSZ: spotka się to z adekwatną odpowiedzią

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 15:00
- Polacy na Białorusi żyją w kraju, w którym władze obrały ich za cel swoich ataków, po kolejnych grupach społecznych, niezależnych dziennikarzach, aktywnej młodzieży. Aleksander Łukaszenka chce wbić klin pomiędzy Polaków i Białorusinów, poszukując zewnętrznego wroga - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych. 
rozwiń zwiń