Błaszczak o relokacji pacjentów: wojsko będzie wspierać lotnicze pogotowie ratunkowe

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 08:20
- Jesteśmy aktywni, 7000 żołnierzy codziennie pomaga, chciałbym podziękować wojskowej służbie medycznej, to 14 szpitali, w tym szpitale tymczasowe - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, o zaangażowaniu wojska w przeciwdziałanie pandemii.

- Mamy w dyspozycji 14 śmigłowców, 2 samoloty transportowe, jesteśmy aktywni, 7000 żołnierzy codziennie pomaga - powiedział o walce z COVID-19 szef MON.

niedzielski tt 1200.jpg
Niedzielski: sytuacja epidemiczna na Śląsku jest krytyczna, 170 pacjentów trafi do innych województw

Mariusz Błaszczak wyjaśnił w radiowej Jedynce, że w działania przeciw koronawirusowi "wojsko jest włączone od pierwszego dnia epidemii, wojsko jest też przygotowane, by wspierać lotnicze pogotowie ratunkowe".


Posłuchaj
17:48 PR1 2021_04_01-07-15-29_for_media.mp3 Mariusz Błaszczak: wojsko w działania przeciw koronawirusowi jest włączone od pierwszego dnia epidemii (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Rozmawialiśmy o tym podczas Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, jutro kolejne posiedzenie - powiedział o zaangażowaniu wojska w możliwą relokację pacjentów ze Śląska. Minister podziękował też wojskowym służbom medycznym za ich działania.

V Korpus Wojsk Lądowych USA

Szef MON był pytany także o międzynarodowe zaangażowanie Wojska Polskiego. Mówił m.in. o tym, że zastępcą dowódcy V korpusu wojsk amerykańskich w Fort Knox w Kentucky będzie polski generał Adam Joks. Polak obejmie to stanowisko na zaproszenie strony amerykańskiej.

Błaszczak 1200 PAP.jpg
Mariusz Błaszczak: zastępcą dowódcy V korpusu wojsk amerykańskich będzie polski generał Adam Joks

- Konsekwentnie wzmacniamy zdolności bojowe Wojska Polskiego, by odstraszać agresora. Mamy pogłębienie relacji w ramach NATO, szczególnie z USA. 15 sierpnia - data nieprzypadkowa - stulecie Bitwy Warszawskiej - podpisałem umowę ws. wzmocnionej współpracy obronnej ze Stanami Zjednoczonymi, w konsekwencji jest V Korpus, wysłanie polskiego generała do USA na stanowisko zastępcy dowódcy V Korpusu, obecność amerykańska w Polsce. To jest cały system bezpieczeństwa - mówił Mariusz Błaszczak.

Solidarna odpowiedź NATO na zagrożenia

Odnosząc się do niebezpieczeństwa ze strony Rosji i Chin polityk zaznaczył, że "zagrożenia są wielowymiarowe", a w NATO obowiązuje zasada 360 stopni, solidarnej odpowiedzi na zagrożenia dotyczące całego obszaru.

- W przypadku Europy to też zagrożenie terrorystyczne z południa, niewątpliwie Chiny też stanowią zagrożenie, i jak popatrzymy na agresywną politykę rosyjską, mamy jasność, ale zasadnicza sprawa NATO to odstraszanie, wzmacnianie zdolności obronnych - podkreślił minister.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Rozmawiała: Krzysztof Świątek

Gość: Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej)

Data emisji: 01.04.2021 

Godzina emisji: 7.15

pg 

Czytaj także

Wojskowe szpitale dla chorych na COVID-19 i pomoc żołnierzy. MON podsumowuje działania

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 13:02
Pacjenci chorzy na COVID-19 są leczeni w 14 wojskowych szpitalach, wojsko przygotowało trzy tymczasowe szpitale w Warszawie i Wrocławiu – przypomniało w środę MON.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: mamy odpowiedni potencjał do produkcji szczepionki przeciw COVID-19 w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 07:57
- Podczas ostatniego szczytu UE premier Mateusz Morawiecki proponował, by firmy podzieliły się swoją licencją do produkcji szczepionek - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o możliwości produkcji szczepionek przeciwko koronawirusowi w Polsce minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Możemy uruchomić kolejny szpitalny moduł". Mariusz Błaszczak pokazał zaangażowanie MON w walkę z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 15:51
- Wojskowa służba zdrowia jest gotowa wypełniać swoje obowiązki, jest też otwarta na pracowników cywilnych - zapewnił szef MON Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń