Wiceminister zdrowia: w kwietniu możliwe szczepienie milionów Polaków

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 08:20
- Okres świąteczny jest dość specyficzny, jeśli chodzi o testowanie Polaków. Widzimy, że tych zleceń jest zdecydowanie mniej niż w poprzednich dniach - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że liczba szczepień wzrośnie w związku z nowymi dostawami szczepionek.


Posłuchaj
17:22 [STUDIA]S4_(PCM) 6 kwiecień 2021 07_15_11.mp3 Waldemar Kraska: w kwietniu możliwe szczepienie milionów Polaków (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Wyniki, które otrzymaliśmy w czasie świąt, są bardzo optymistyczne, ale należy podchodzić do nich z wielką ostrożnością - powiedział Waldemar Kraska w Sygnałach Dnia.

Wiceszef MZ podkreślił, że "musimy poczekać na kolejne dni". - Środa, czwartek, piątek będą tymi dniami, które pokażą, w jakim momencie epidemii teraz jesteśmy. Do wyników dziennych z okolicy świąt za bardzo bym się nie przywiązywał - wyjaśnił.

- Wczoraj do szpitali trafiło ponad 800 nowych pacjentów zakażonych COVID-19, to niestety nie napawa optymizmem, ale to efekt poprzednich bardzo dużych dziennych ilości zachorowań. Myślę, że ten tydzień także nie będzie łatwy - powiedział Waldemar Kraska.

Miliony szczepień w miesiącu

Gość audycji zaznaczył, że sytuacja powinna się zmienić w związku z większymi dostawami szczepionek do Polski.

1200_Dworczyk_TT.png
Zmiany legislacyjne dotyczące programu szczepień. Szef KPRM podał termin

- Ilości dawek, które są deklarowane przez firmy farmaceutyczne w kwietniu, wskazują na to, że będzie to szczepienie milionów Polaków w ciągu jednego miesiąca. Wczoraj dotarło do Polski ponad 870 tys. szczepionek Pfizera, w tym tyg. spodziewamy się ponad 170 tys. dawek firmy AstraZeneca - powiedział.

- W tym tygodniu minister Dworczyk przedstawi jeszcze raz dokładny program szczepień, to bardzo ważne, abyśmy zgłaszali się na szczepienia. Szczepionek będzie codziennie więcej, być może w maju "uwolnimy" wszystkie roczniki, wszyscy będą mogli się szczepić - stwierdził Waldemar Kraska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Piotr Gociek

Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia)

Data emisji: 06.04.2021

Godzina emisji: 07.15

pg

Czytaj także

"Dyskusją o szczepieniach nie może rządzić histeria". Prof. Marczyńska o preparacie AstraZeneca

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 06:40
- Nie ma dowodów naukowych przeciwko szczepionce AstraZeneca – powiedziała prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej. Dodała, że cała dyskusja o epidemii, szczepieniach i o obostrzeniach zaczyna być bardziej histeryczna niż oparta na racjonalnych podstawach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Radziwon o trzeciej fali pandemii: znów zaczyna brakować osocza ozdrowieńców

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 07:01
W związku z trzecią falą pandemii koronawirusa, dużą liczbą chorych, stacjom krwiodawstwa znów zaczyna brakować osocza od osób, które przechorowały COVID-19, dlatego np. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku ponowiło apel o oddawanie osocza. Osocze jest wykorzystywane w leczeniu niektórych zakażonych pacjentów.
rozwiń zwiń