X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kradną prace naukowe

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2010 08:47
Bez różnicy student czy profesor, uczelnia państwowa czy prywatna. Plagiaty prac naukowych są powszechne - mówi Marek Wroński.
Audio

- Otrzymuję tygodniowo dwa zgłoszenia o plagiacie prac naukowych - mówi dr Marek Wroński, rzecznik rzetelności naukowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Plagiaty prac to prawdziwa plaga.

Wroński przypomina, że ochroną praw autorskich objęte są całe zdania. A w pracach naukowych są przytaczane całe fragmenty bez podania źródła. - Nawet jeśli zamieści się  cytat, a w przypisach określi skąd się go wzięło to też plagiat. Trzeba wyraźnie w tekście napisać kto to wcześniej opublikował - wyjaśnia gość "Sygnałów Dnia". Bo plagiat to przestępstwo, takie jak pospolita kradzież.

Rektor czy kierownik placówki naukowej powinien skierować sprawę do komisji dyscyplinarnej natychmiast, kiedy dostanie informację o plagiacie. Zgłoszenie może być nawet anonimowe. - Często profesor zgłasza, że jego kolega profesor przepisał fragment innej pracy. A robi to anonimowo, bo nie chce psuć sobie kontaktów - mówi Wroński.

Niestety rektorzy niechętnie zgłaszają takie przypadki komisjom dyscyplinarnym, w efekcie czego sprawy się przedawniają. Wroński przypomniał, że w Polsce za plagiat grożą trzy lata więzienia, jednak do tej pory nikt nie został na tyle lat skazany, a sprawy są często umarzane przez prokuratorów ze względu na niską szkodliwość czynu.

W Stanach Zjednoczonych nie ma takiej plagi plagiatów jak w Polsce. Tam samo środowisko naukowe eliminuje takie osoby. Jest też specjalny urząd, który bada rzetelność prac naukowych. - Jeśli ktoś popełnia plagiat, to jest wyrzucany poza nawias społeczności akademickiej - mówi dr Wroński. Placówki naukowe pozbywają się takich pseudonaukowców, bo psują im opinię, a instytuty mogfą nie otrzymać kolejnego grantu finansowego. Bez tych pieniędzy nie będą mogły prowadzić działalności - mówi gość Jedynki Krzysztofowi Grzesiowskiemu.

(ag)

Aby wysłuchać całej rozmowy kliknij "Plagiat to przestępstwo" w boksie "Posłuchaj"

"Sygnały Dnia" - w dni powszednie w godz. 6:00-9:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Plagiatorzy nie są karani jak należy

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2010 09:49
Marek Wroński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego uważa, że polskie środowisko naukowe jest zbyt pobłażliwe wobec osób popełniających plagiaty.
rozwiń zwiń