Paweł Jabłoński: Rosja pod rządami Putina jest zdolna do działań kryminalnych

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 08:05
- Państwa, które są w pobliżu takiego sąsiada jak Rosja, zawsze są narażone na agresję - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, komentując mobilizację rosyjskiego wojska przy granicy z Ukrainą.

Od początku kwietnia w rosyjskich mediach państwowych publikowane są materiały, które mają sugerować, że Ukraina prowokuje wzrost napięcia w Donbasie. Jednocześnie rosyjskie Ministerstwo Obrony gromadzi w obwodach graniczących z Ukrainą piechotę, jednostki pancerne, artylerię i oddziały desantowe. Analitycy z grupy Conflict Intelligent Team poinformowali, że w obwodzie woroneskim rosyjska armia rozbiła miasteczko namiotowe i polowy szpital. Moskwa jest gotowa stanąć w obronie swoich obywateli, którzy mieszkają w Donbasie - zapowiedział z kolei wiceszef administracji prezydenta Rosji Dmitrij Kozak.


Posłuchaj
19:44 [STUDIA]S4_(PCM) 9 kwiecień 2021 08_15_02_for_media.mp3 Paweł Jabłoński: Rosja pod rządami Putina jest zdolna do działań absolutnie kryminalnych w rozumieniu prawa międzynarodowego (Jedynka/Sygnały dnia)

 

mid-epa09122463 (1) (1).jpg
Bix Aliu: podzielamy stanowisko Polski ws. działań Rosji na Ukrainie, Nord Stream 2 i postępowania Łukaszenki

- Patrzymy na to z bardzo dużym zaniepokojeniem, bardzo negatywnie to oceniamy. Rosja już nie raz w przeszłości udowodniła, Rosja pod rządami Władimira Putina, że wykorzystuje sytuację - dość trudną sytuację międzynarodową, ale także swoją sytuację wewnętrzną, do tego, żeby pod różnymi pretekstami podejmować działania po prostu sprzeczne z prawem międzynarodowym - powiedział Paweł Jabłoński. - Rosja pod rządami Putina jest zdolna do działań absolutnie kryminalnych w rozumieniu prawa międzynarodowego - dodał.

Pytany o ewentualną kolejną napaść Rosji na Ukrainę, wiceszef MSZ wskazał, że państwa, które są w pobliżu takiego sąsiada jak Rosja, zawsze są narażone na agresję i "takiego scenariusza nie można wykluczyć nigdy". 

Czytaj także:

Odnosząc się do zapowiedzi "wsparcia" mieszkańców Donbasu przez Rosję, gość Jedynki ocenił, że jest to skrajny cynizm, typowy dla polityków rosyjskich i sowieckich. - W 1939 r. atak na Polskę odbywał się pod pretekstem pomocy - przypomniał.

mid-epa09122465 (1).jpg
Zbigniew Rau po wizycie w Kijowie: niepodległa i bezpieczna Ukraina niezbywalną częścią Europy

Paweł Jabłoński podkreślił, że jeśli Rosja podporządkuje sobie Ukrainę, jak obecnie Białoruś Łukaszenki, to będzie ogromnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski, całej UE i NATO. - To jest ogromny interes strategiczny, żeby do tego nie dopuścić - stwierdził.

Jednocześnie wiceminister zwrócił uwagę, że "mamy do czynienia z bardzo silnym i widocznym stronnictwem prorosyjskim w Europie, właściwie proputinowskim". Zwrócił uwagę, że Niemcy cały czas forsują z Rosją projekt Nord Stream 2, a Holandia - nawet po zestrzeleniu samolotu, w którym zginęło wielu obywateli tego kraju - prowadziła z Putinem tajne negocjacje gazowe.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Paweł Jabłoński (wiceminister spraw zagranicznych)

Data emisji: 9.04.2021

Godzina emisji: 8.15

fc

Czytaj także

Napięcie wokół Donbasu. Ekspert: mamy do czynienia z koncentracją rosyjskich sił

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 19:20
Minionej doby w Donbasie poległo 2 ukraińskich żołnierzy. Ukraińskie władze alarmują, że Rosja i wspierani przez nią bojówkarze eskalują sytuację na wschodzie kraju. Czy istnieje realne zagrożenie otwartej wojny? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kijów: szefowie MSZ Polski i Ukrainy uczcili ofiary rosyjskiej agresji

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 11:42
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który przebywa z wizytą na Ukrainie, wraz z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytrem Kułebą oddali cześć pamięci tysięcy ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainie. Uroczystość odbyła się pod murami Soboru Michajłowskiego w Kijowie.
rozwiń zwiń