Antoni Macierewicz: polscy piloci nie popełnili w Smoleńsku żadnego błędu

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 10:05
- Polscy piloci, mniej więcej od godziny 8 czasu polskiego, mówili jasno i wielokrotnie powtarzali, że nie mają zamiaru lądować, że zrobią tylko kontrolne podejście - do wysokości 100 m - i odejdą na drugi krąg, na lotnisko zapasowe w Mińsku - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Antoni Macierewicz, szef podkomisji ds. zbadania katastrofy smoleńskiej. - Polscy piloci nie popełnili żadnego błędu - podkreślił. 

Gość Polskiego Radia komentował ustalenia prowadzonej przez niego komisji, zamieszczone w raporcie z jej prac. Pytany o sugestie wysuwane 11 lat temu, jakoby na polskich pilotów w Smoleńsku wywierana była presja, ocenił, że to "kłamstwo i oszustwo, podłość po prostu". - Nie było żadnej presji. Pełna analiza przebiegu lotu i rozmów pilotów w kokpicie pokazała, że była to niesłychanie dobrze zgrana ekipa, która nie podlegała żadnej presji i wręcz jasno powtarzano kilkakrotnie, przekazywano pasażerom informację, że ze względu na złą pogodę nie będzie można lądować i prawdopodobnie trzeba będzie odejść na drugi krąg. Tak z resztą się stało - wskazał.

pap_20100411_0V6 (1).jpg
"Oskarżanie Lecha Kaczyńskiego o spowodowanie katastrofy jest podłością". Szrot skomentował słowa Tuska

"To coś gorszego niż podłość"

- Polscy piloci zaczęli odchodzić na drugi krąg, mamy świadectwa rosyjskich kontrolerów, którzy to powtarzają. Z niezrozumiałego powodu ani pan Miller (Jerzy - szef rządowej komisji badającej przyczyny tragedii - red.), ani pani Anodina (Tatiana - szefowa MAK, czyli Międzynarodowego Komitetu Lotniczego badającego tragedię po stronie rosyjskiej - red.) nie chcieli opublikować tych informacji - powiedział rozmówca radiowej Jedynki.  

Czytaj także: 

Pytany, czy wszyscy, którzy oskarżali załogę o spowodowanie katastrofy, powinni przeprosić, gość "Sygnałów dnia" odparł": "nie mam wątpliwości, że tak, że powinni przeprosić". - Ale też powinni stanąć przed prokuraturą i przed sądem, za wprowadzanie systematycznie w błąd polskiej i światowej opinii publicznej, oskarżając polskich pilotów, oskarżając polskie wojsko i polskie państwo, że my sami - polski prezydent, generał Błasik, polscy piloci - jesteśmy winni tej katastrofy. Dążenie pana Donalda Tuska do zdjęcia odpowiedzialności z Rosjan skłoniło go do oskarżania polskich pilotów i polskiego wojska. To nie tylko podłość. To coś nieporównanie gorszego - ocenił. 

Smolensk_1200x660__RAPORT.jpg
Katastrofa smoleńska - raport specjalny

"Nie popełnili żadnego błędu"

- Polscy piloci nie popełnili żadnego błędu. Analiza najlepszych polskich pilotów jednoznacznie to stwierdza, a także - odczyty poszczególnych decyzji, jakie podejmowali. Oni nigdy nie lądowali w tym czasie na lotnisku smoleńskim. Co więcej - mniej więcej od godziny 8 czasu polskiego - mówili jasno, wielokrotnie powtarzali, że nie mają zamiaru lądować, że zrobią tylko kontrolne podejście - do wysokości 100 m - i odejdą na drugi krąg, na lotnisko zapasowe w Mińsku - wskazał Antoni Macierewicz.

Posłuchaj
18:51 S4_PCM_20210412061533-12124_for_media_[PR1]_2021_04_12_08_15-Macierewicz.mp3 Antoni Macierewicz: polscy piloci nie popełnili w Smoleńsku żadnego błędu ("Sygnały dnia"/ Jedynka)

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154M, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Sylwetki ofiar katastrofy smoleńskiej, archiwalne nagrania i wywiady można znaleźć w specjalnym serwisie smolensk.polskieradio24.pl.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyKatarzyna Gójska

GośćAntoni Macierewicz (wiceprezes PiS, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. zbadania katastrofy smoleńskiej)

Data emisji: 12.04.2021

Godzina emisji: 8.15


mbl

Czytaj także

Katastrofa smoleńska. Sakiewicz: nie ma wątpliwości, że samolot został zniszczony w wyniku kilku eksplozji

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 21:25
- Żadna katastrofa czy zamach nie został tak dokładnie przebadany i pokazany, jak to, co się stało w Smoleńsku - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Wassermann o działaniach rządu Tuska po katastrofie smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 16:28
- Mój ojciec i mój prezydent Lech Kaczyński niezależnie od tego, jaki Polak by w ten sposób zginął, na pewno zrobiliby wszystko, by tragedia została wyjaśniona, a ciała należycie wróciły na miejsce. Nie sądziłam, że małość tych ludzi może być tak olbrzymia, że oni pozwolą na bezczeszczenie ciała swojego prezydenta - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia o wydarzeniach po katastrofie smoleńskiej Małgorzata Wassermann, córka zmarłego Zbigniewa Wassermanna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Giertych zapowiada pozew po emisji filmu o katastrofie smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 20:42
W imieniu żony oficera BOR, który zginął w Smoleńsku, kieruję pozew przeciwko TVP za opublikowanie ostatnich krzyków ofiar tej katastrofy - poinformował w niedzielę mec. Roman Giertych. Jego zdaniem, naruszyło to prawo rodzin zmarłych do godnego przeżywania żałoby.
rozwiń zwiń