Pogoda ma wpływ na jakość nowalijek? "Roślinom potrzebne jest słońce"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 11:40
Twarożek ze szczypiorkiem lub jajecznica z rzodkiewką to obowiązkowe pozycje w menu w wielu domach. Wiosną w sprzedaży pojawia się coraz więcej nowalijek, czyli młodych warzyw. Czy jednak prawdą jest, że nowalijki to samo zdrowie? Zdania ekspertów są podzielone.
Wiosna to czas, kiedy pojawiają się nowalijki
Wiosna to czas, kiedy pojawiają się nowalijkiFoto: www.pixabay.com

Sezon na nowalijki rozpoczyna się wczesną wiosną, czyli na początku marca. Z każdym kolejnym dniem warzyw powinno przybywać. Ten rok jest jednak inny. Nowalijek jest zauważalnie mniej, a ich jakość często pozostawia wiele do życzenia. Wszystkiemu winna pogoda.        

– Nowalijki oczekują na słońce, na ciepło. (…) Natomiast ta pogoda, czyli niska temperatura, powoduje, że ten okres startu jest troszeczkę opóźniony w stosunku do normalnych lat – mówi w "Sygnałach dnia" Józef Sułkowski, wiceprezes Spółdzielni Ogrodniczej "Ziemi Sądeckiej".

Posłuchaj
03:49 Nowalijki Sygnały Dnia Czy pogoda ma wpływ na jakość nowalijek? (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Czy warzywa szklarniowe są zdrowe?

Wobec niedoboru nowalijek, na targach przeważają warzywa pochodzące z upraw szklarniowych – charakteryzujące się nie tylko gorszym smakiem, ale przede wszystkim słabszą jakością. Winę ponosi za to duża ilość środków chemicznych stosowanych w uprawie warzyw. – One są na pewno intensywnie nawożone, zwykle azotem – wyjaśnia na antenie Programu 1 Polskiego Radia dietetyk, Ewa Chojnacka.

W tej sytuacji zdecydowanie zdrowiej wybierać warzywa rosnące nad powierzchnią ziemi. - Szczypiorek, koperek, liście botwinki. I po nie sięgałabym w pierwszej kolejności – radzi Chojnacka i dodaje że warzywa korzeniowe nie są całkowicie zakazane, ale przy ich wyborze należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. – Trzeba zwrócić uwagę na ich wygląd, trzeba je porządnie umyć i po prostu dotknąć przed zakupem – mówi dietetyk.

Czytaj też:
pixabay pomidory 1200.jpg
Jak wyhodować w domu pomidory albo paprykę?

Warzywa w cenie

Aura ma wpływ nie tylko na jakość oferowanych na targach produktów, ale również na ich cenę. Eksperci prognozują jednak, że wystarczy kilka słonecznych dni, by sytuacja uległa zmianie. – Kiedy nastąpi ocieplenie, zapewne nowalijki będą nam szybko tanieć. (…) Na tę porę nie mamy tyle podaży, żeby ceny nowalijek były zdecydowanie niższe – tłumaczy gość audycji, Józef Sułkowski.

Coraz częściej decydujemy się więc na własne uprawy w przydomowych ogródkach. To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale przede wszystkim inwestycja we własne zdrowie. Warzywa uprawiane na słońcu, w sposób naturalny, mają więcej właściwości odżywczych. - Dlatego warto wybierać nowalijki polskie, które znamy od dawna, co nasze babcie miały w ogródkach od zawsze – mówi Ewa Chojnacka.

Czytaj także:

W oczekiwaniu lata

Dbając o obecność nowalijek w diecie, powinniśmy mieć świadomość, że z nadejściem lata wybór zarówno warzyw jak i owoców będzie zdecydowanie większy. – Jak i roślinom, tak i ludziom jest potrzebne słońce. (…) Im więcej natury w produkcie, tym więcej smakowitości w owocach i warzywach – podsumowuje w "Sygnałach dnia" Józef Sułkowski.

 ***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Daniel Wydrych

Materiał: Monika Chrobak

Data emisji: 15.04.2021

Godzina emisji: 7.40

mg/kh

Czytaj także

Działa antybakteryjnie, antynowotorowo i odmładza. Naturalne właściwości czosnku

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 14:47
Czosnek znany jest nie tylko ze swoich walorów smakowych, jest to także źródło cennych właściwości leczniczych. - Zawiera najsilniejsze substancje przeciwzapalne ze wszystkich warzyw, obniża podwyższony poziom cholesterolu we krwi, działa antynowotworowo - wylicza dr Hanna Stolińska, dietetyk. 
rozwiń zwiń