Karczewski o wyborze RPO: mam nadzieję, że część senatorów PO poprze Wróblewskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 08:54
- Bartłomiej Wróblewski jest świetnym kandydatem, udowodnił to również podczas przesłuchań w Senacie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Stanisław Karczewski, senator PiS. Parlament decyduje teraz o wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Trybunał Konstytucyjny wskazał, że ustawa o RPO pozwalająca pełnić funkcję po wygaśnięciu 5-letniej kadencji jest niezgodna z konstytucją. Kadencja dotychczasowego Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara, zakończyła się we wrześniu ubiegłego roku. Zgodnie z ustawą, pełniłby obowiązki do czasu wyłonienia następcy. Po orzeczeniu Trybunału Adam Bodnar będzie mógł pełnić funkcję przez maksymalnie 3 miesiące. - Mam nadzieję, że część senatorów PO poprze posła Bartłomieja Wróblewskiego - powiedział gość radiowej Jedynki.


Posłuchaj
20:42 PR1 2021_04_16-08-14-57_for_media.mp3 Stanisław Karczewski: warto, żebyśmy mieli już RPO, zgodnego z wszelkimi wytycznymi i zasadami prawa, szczególnie myślę o wczorajszym orzeczeniu TK (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski uważa, że część senatorów opozycji zagłosuje za kandydatem PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich. Wczoraj Sejm poparł posła tej partii Bartłomieja Wróblewskiego. O tym, czy zostanie wybrany, zdecyduje Senat.

- Warto, żebyśmy mieli już RPO, zgodnego z wszelkimi wytycznymi i zasadami prawa, szczególnie myślę o wczorajszym orzeczeniu TK - stwierdził Karczewski w Sygnałach Dnia.

- Bardzo bym chciał, żeby kilkoro senatorów PO wykazało się aktem odwagi i zagłosowało wbrew rozmowom, naciskom, jak na pana senatora Libickiego, ale i innych, którzy rozpatrują w swoim sumieniu głosowanie na pana Wróblewskiego - powiedział gość Sygnałów Dnia.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Stanisław Karczewski (PiS)
Data emisji: 16.04.2020
Godzina emisji: 8.15

pg

Czytaj także

Libicki o decyzji ws. poparcia Wróblewskiego na RPO: o swoim stanowisku poinformuję na początku kwietnia

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 09:29
– Bardzo jasno określiłem, kiedy poinformuję opinię publiczną o swoim stanowisku w tej sprawie: to będzie między 9 a 12 kwietnia – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia senator Jan Filip Libicki z PSL, mówiąc o swojej decyzji ws. poparcia dla Bartłomieja Wróblewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sytuacja jest patowa". Politolog o wyborze RPO

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 08:24
- Pierwszy raz od 1989 roku suweren zdecydował, że inny obóz polityczny sprawuje władzę w Sejmie, a inny w Senacie - mówił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Sławomir Sowiński. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski został w czwartek wybrany przez Sejm na Rzecznika Praw Obywatelskich. Teraz jego kandydaturą zajmie się Senat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowelizacja ustawy o RPO. Marek Ast: projekt trafi do Sejmu najprawdopodobniej w maju

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 08:03
- Projekt nowelizacji ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, dostosowujący prawo do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, trafi do Sejmu najprawdopodobniej w maju - powiedział szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Marek Ast (PiS).
rozwiń zwiń