Paweł Soloch: nie możemy odetchnąć z ulgą tylko dlatego, że Rosja wycofała część wojsk

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 09:29
- Mamy do czynienia z sytuacją, która będzie wymagała czujności co najmniej przez najbliższe miesiące - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Posłuchaj
17:37 [STUDIA]S4_(PCM) 27 kwiecień 2021 08_15_34_for_media.mp3 Paweł Soloch: nie możemy odetchnąć z ulgą tylko dlatego, że Rosja wycofała część wojsk (Sygnały dnia/Jedynka)

- Rosjanie nie grają w szachy, tylko w pokera. Po prostu są oportunistami. Huśtają łódką i patrzą, co z tego wyniknie - takiej metafory w stosunku do Rosjan użył Paweł Soloch, opisując działania naszych wschodnich sąsiadów.

paweł soloch free tt 1200.jpg
"Wpisuje się w przygotowanie stanowiska z NATO i UE". Soloch o naradzie zwołanej przez prezydenta

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego uważa, że mobilizacja wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą miała pokazać, że "Rosjanie potrafią być zdeterminowani".

Czytaj także:

Gość radiowej Jedynki zauważył, że "demonstracja" strony rosyjskiej miała miejsce w przeddzień największych ćwiczeń NATO w basenie Morza Czarnego,

- Rosja chciała pokazać, jakimi siłami dysponuje, na wypadek gdyby NATO zwiększyła swoją obecność w tym rejonie - uważał szef BBN.

Szczyt B9

Przywódcy dziewięciu krajów spotkają się na szczycie B9. Wśród nich będzie także prezydent Andrzej Duda, który jest inicjatorem tego spotkania. Z kolei gospodarzem szczytu jest prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Jak zauważa gość "Sygnałów Dnia" miejsce i czas nie są przypadkowe. W tym czasie na terenie Rumunii odbywać się będą ćwiczenia DEFENDER.

- Chcemy wypracować wspólne stanowisko, również wobec szczytu NATO - powiedział Paweł Soloch.

Ma być to okazja do ustosunkowania się do wzrostu napięcia relacji z Rosją.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Piotr Gociek
Gość: Paweł Soloch (Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego)
Data emisji: 27.04.2021
Godzina emisji: 08.15