UE uzależniona od importu strategicznych produktów, szczególnie chińskich. Komisja Europejska chce to zmienić

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 16:11
Komisja Europejska przedstawiła w środę plan uniezależnienia się Unii Europejskiej od chińskich i innych zagranicznych dostawców w strategicznych obszarach, takich jak produkty farmaceutyczne i półprzewodniki.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: i viewfinder/shutterstock

Chce, aby kraje unijne bardziej ze sobą współpracowały w procesie badań i produkcji.

Koronawirus obnażył uzależnienie Unii Europejskiej od dostaw strategicznych produktów, m.in. leków

Kryzys pandemiczny ujawnił m.in. problemy z dostawami substancji potrzebnych do produkcji leków. Wiele z nich jest produkowanych poza granicami UE ze względu na niższe koszty.

free chiny fabryka 1200.png
Komisja Europejska uderza w Chiny. "Otwarty rynek wymaga uczciwości"

Ta kwestia była już kilkakrotnie podnoszona przez KE, jak i przywódców unijnych. Jak wskazuje Reuters, UE jest zależna od Chin w przypadku około połowy ze 137 produktów wykorzystywanych we wrażliwych branżach, głównie surowców i farmaceutyków.

Unia zapowiada przegląd łańcuchów dostaw, m.in.  surowców, półprzewodników

KE poinformowała, że planuje przeprowadzić dogłębny przegląd łańcuchów dostaw m.in. surowców, baterii, substancji farmaceutycznych, półprzewodników oraz narzędzi technologicznych, aby zdecydować, jak sobie radzić z problemem.

obligacje1200.jpg
UE chce bronić firmy przed nieuczciwą konkurencją spoza Wspólnoty. Dotyczy to także wrogich przejęć

W aktualizacji strategii przemysłowej KE zawarła zapis, że środki unijne mogłyby obejmować "dywersyfikację podaży i popytu w oparciu o różnych partnerów handlowych, gdy tylko jest to możliwe, ale także gromadzenie zapasów i autonomiczne działanie, gdy zajdzie taka potrzeba".

strefa euro free1200.jpg
Strefa euro ponownie wchodzi w recesję i przegrywa gospodarczo z USA i Chinami

Komisja opowiada się za łączeniem europejskiej produkcji

Aby zmniejszyć zależność od importu, kraje UE mogą łączyć zasoby na ważne projekty będące przedmiotem wspólnego europejskiego zainteresowania (IPCEI). Reuters wskazuje, że IPCEI pozwoliłby rządom krajów UE na finansowanie przedsięwzięć w ramach łatwiejszych zasad pomocy państwa, a firmom na współpracę nad całym projektem, od pomysłu po produkcję.

PAP, jk

Czytaj także

Stracona szansa na koordynację współpracy transatlantyckiej. Umowa z Chinami osłabia UE

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 11:00
Porozumienie dotyczące umowy inwestycyjnej z Chinami osłabia UE jako podmiot oparty na wartościach - ocenia ekspertka waszyngtońskiego think tanku Heather Conley. Jej zdaniem działania Unii w tej sprawie, to "bardziej pusta strategiczna symbolika niż strategiczna autonomia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny zostały głównym partnerem handlowym UE. Wyprzedziły Stany Zjednoczone

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 10:28
Chiny były głównym partnerem handlowym UE w 2020 r. - wynika z danych opublikowanych przez Eurostat. Państwo Środka wyparło zajmujące dotychczas pierwsze miejsce Stany Zjednoczone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska gospodarczym przyczółkiem Chin w UE? Jesteśmy w czołówce odbiorców chińskich inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 12:36
Polska była w 2020 r. jednym z głównych odbiorców chińskich inwestycji w Unii Europejskiej; ich łączna wartość mogła wynieść ok. 1 mld dol. - przekazał Polski Instytut Ekonomiczny.
rozwiń zwiń