Dworczyk: osoby, które przyjęły pierwszą dawkę szczepionki, mogą przyspieszyć termin kolejnej

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 08:03
- Ci, którzy od 17 maja będą rozpoczynali szczepienie, będą przyjmowali 1 dawkę, z automatu podany zostanie termin skrócony - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień. Dodał, że wcześniej zaszczepieni mogą zmieniać termin 2 dawki samodzielnie.
Michał Dworczyk w studiu Programu 1 Polskiego Radia
Michał Dworczyk w studiu Programu 1 Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Osoby, które już pierwszą dawkę przyjęły, mają możliwość skrócenia terminu drugiej dawki w punkcie szczepień - powiedział Michał Dworczyk w Sygnałach Dnia w radiowej Jedynce.


Posłuchaj
16:01 PR1_SD_2021_05_11-07-15-00_for_media.mp3 Michał Dworczyk: przy założeniu, że mielibyśmy nieograniczony dostęp do szczepionek, jesteśmy w stanie wykonywać 8 – 10 mln szczepień w ciągu miesiąca (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Gość audycji wyjaśniał zmiany w odstępach między podawaniem dawek szczepionek przeciw COVID-19. - Ujednoliciliśmy odstępy między pierwszą a drugą dawką we wszystkich szczepionkach, uległy one pewnemu skróceniu. To nieznaczna różnica w przypadku szczepionek mRNA z 42 dni do 35, i znacząca różnica w przypadku AstraZeneki, tu ujednolicono system - powiedział pełnomocnik rządu ds. programu szczepień.

- Wszystkie te zmiany wpisują się w charakterystykę produktu leczniczego, tzn. w wytyczne producenta, który rejestrując lek mówi, że można go np. wykorzystywać w taki, a nie inny sposób, w przypadku szczepionek to też informacja, w jakim czasie podawać 1 i 2 dawkę - wyjaśnił szef KPRM.


szczepienie ozdrowieniec FREE 1200.jpg
Dr Sutkowski o skróceniu podania drugiej dawki: słuszna decyzja, możliwe przyspieszenie szczepień przeciw COVID-19

Michał Dworczyk dodał, że terminy zostały nieco skrócone, ponieważ bardzo wielu Polaków chce być jak najszybciej w pełni zaszczepionych. - Chcą być bezpieczni i posiadać stosowny certyfikat, który może być na przykład przydatny przy planowaniu wyjazdów wakacyjnych za granicę - powiedział.

Nowe terminy 2 dawki

Skrócone terminy drugiej dawki obejmują wszystkich, ci, który teraz zarejestrują się na szczepienie, otrzymają je automatycznie, natomiast dotychczas zaszczepieni 1 dawką mogą zrobić to samodzielnie w punktach szczepień.

- Muszą sami wykonać pewną pracę, a mianowicie muszą zadzwonić do punktu, w którym się szczepią i tam niejako ręcznie zmienić termin - powiedział Dworczyk.

- W jednych punktach to będzie możliwe, w innych niestety nie, bo są cały czas takie miejsca w Polsce, gdzie cały czas jest bardzo dużo chętnych na szczepienia, a terminów jest mniej – dodał szef KPRM.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Piotr Gociek
Gość: Michał Dworczyk (szef KPRM)
Data emisji: 11.05.2021
Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Dworczyk: nie planujemy szybszego znoszenia obostrzeń

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 07:58
- Wszystkie znaki na niebie i ziemi oraz opinie ekspertów mówią, że trzecia fala się kończy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień. Zaznaczył jednak, że nie oznacza to natychmiastowego zniesienia ograniczeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef KPRM: wszyscy pełnoletni Polacy mogą rejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 11:05
- Od niedzieli, 9 maja wszyscy pełnoletni Polacy mogą rejestrować się na konkretne terminy szczepień. Chcemy przekonać wszystkich niezdecydowanych, że warto się szczepić, bo to jedyna droga do powrotu do normalności - zauważył pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień i szef KPRM Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń