23. Festiwal Nowa Tradycja. Piotr Kędziorek: dziś koncert Prawdziwie Polskie Techno

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 09:58
Już dzisiaj rozpoczyna się 23. Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja. Tegoroczny przegląd odbędzie się w formule online, a tuż po godz. 20.00 otworzy go koncert grupy Fanfara Awantura. Podczas inauguracyjnego koncertu - transmitowanego w Programie 1 Polskiego Radia - muzycy zaprezentują projekt Prawdziwie Polskie Techno. 
Piotr Kędziorek
Piotr KędziorekFoto: W. Kusiński / PR

NowaTradycja2021_baner_1200x660_01.jpg
Festiwal Nowa Tradycja 2021. PROGRAM

Niezwykły projekt

Płyta z tym materiałem zdobyła trzecie miejsce w tegorocznym konkursie Polskiego Radia na najlepszy Folkowy Fonogram Roku. Projekt powstał na specjalne zamówienie Radiowego Centrum Kultury Ludowej. Na potrzeby jubileuszowego koncertu z okazji 25-lecia tej instytucji w kwietniu 2019 Michał Fetler skomponował siedem autorskich wariacji melodii ludowych południowo-wschodniej Polski. Zestawił w nich stylistykę techno i muzyki elektronicznej z brzmieniem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz kapeli ludowej z towarzyszeniem ekstatycznych syntezatorów. Wśród utworów, które Michał Felter przygotował w ramach projektu, znalazła się Polka "Techno dziadek". 

Posłuchaj
11:17 Jedynka/SD Kędziorek Nowa Tradycja 13.05.2021.mp3 23. Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Michał Felter posiłkował się muzyką tradycyjną, przede wszystkim z południowo-wschodniej Polski, ale te swoje techno zagrał, razem z kolegami z zespołu, na akustycznych instrumentach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Kędziorek, redaktor naczelny RCKL. -  Tam pojawiają się sample, ale po to, żeby wykorzystać dźwięki terenowe - dodaje. 

źródło: Fanfara Awantura/Youtube

Konkurs Muzyki Folkowej

W piątek i sobotę w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego będzie się odbywał Konkurs Muzyki Folkowej, w którym bierze udział 12 zespołów. To: Daj Ognia, Dance of Fire Quartet, Endless Quartet, Pokrzyk, Polski Piach, Radical Polish Ansambl, Roberto Delira,  Rekonstrukcja/Destrukcja, Rube Świnie, Sploty, Transatlantyk, Wernyhora i Zawierucha. - To jest ta najistotniejsza część festiwalu, ponieważ przez dwa dni 12 finalistów Nowej Tradycji będzie się prezentować przed jurorami - podkreśla gość audycji. - Występy będzie można śledzić w mediach społecznościowych RCKL, czyli na Facebooku Nowa Tradycja i naszym kanale YouTube - informuje. 

Zobacz także: 

***

Festiwal Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" to jeden z najważniejszych polskich festiwali prezentujących muzykę folkową. Organizowany jest od 1998 przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej. W niedzielę na finał wystąpi Kapela ze Wsi Warszawa. Zespół zagra, między innymi, utwory ze swojej ostatniej płyty "Uwodzenie". Album zwyciężył w tegorocznym konkursie Polskiego Radia na najlepszy Folkowy Fonogram Roku.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Gość: Piotr Kędziorek (redaktor naczelny RCKL)

Data emisji: 13.05.2021 r. 

Godzina emisji: 8.39

IAR/ans


Czytaj także

Babooshki powracają do źródeł

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 14:30
I po siedmiu latach od poprzedniej prezentują najnowszą płytę "Będziemy się krężyli". Staropolskie określenie "krężyć oznacza 'krążyć, obracać się w koło, zataczać krąg'. Album tym samym odsyła słuchacza do dawnego cyklicznego systemu kalendarzowo-pieśniowego, o którym rozmawialiśmy w "Poranku Dwójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Folk i tradycja 2020 w fonograficznych konkursach Polskiego Radia!

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 10:30
Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł to dwa konkursy, które od lat stanowią najaktualniejszy i najszerszy obraz polskiego rynku muzycznego minionego roku w kategoriach: muzyka folkowa i tradycyjna. Listę finalistów poznamy po 8 marca.
rozwiń zwiń