Ireneusz Raś: nie wiem, dokąd zmierza Platforma Obywatelska

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 09:02
- W PO trwają otwarte i ukryte dyskusje ws. kierunku, w którym ma podążać partia i Koalicja Obywatelska - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Ireneusz Raś, podtrzymując jednocześnie zamiar odwołania się od decyzji władz ugrupowania o jego wykluczeniu.

ras zalewski pap 1200 .jpg
Posłowie Ireneusz Raś i Paweł Zalewski wykluczeni z sejmowych komisji na wniosek klubu KO

Ireneusz Raś, poseł niezrzeszony, wykluczony w zeszłym tygodniu z Platformy Obywatelskiej, zauważył, że sposób, w jaki władze partii traktują jego i Pawła Zalewskiego, jest poniżej pewnego poziomu i trudno go komentować.


Posłuchaj
19:42 [STUDIA]S4_(PCM) 20 Ěŕé 2021 08_15_18.mp3 Ireneusz Raś o sytuacji w Platformie Obywatelskiej (Jedynka/Sygnały dnia)

- Nie otrzymałem żadnego uzasadnienia ws. usunięcia z PO. Nikt z władz Platformy nie miał odwagi poinformować mnie o tym, nawet telefonicznie – zaznaczył.

- 16 lat mojej pracy zobowiązuje do lojalności nie wobec tych, którzy sprawują władzę w partii, ale wobec koleżanek i kolegów, z którymi współtworzyłem partię, pracując na wszystkich szczeblach. To także uczciwość wobec wyborców – tłumaczył, pytany, czy nadal zamierza się odwołać od decyzji o wykluczeniu.

Ireneusz Raś mówił, że w PO wszyscy są poruszeni, wszyscy podejmują dyskusję o tym, co się dzieje. Jedni otwarcie, drudzy w ukryciu – chodzi o odpowiedź na pytanie, dokąd zmierza Platforma. Dodał, że wielu polityków do niego dzwoniło, składając wyrazy szacunku.

Posłowie Ireneusz Raś i Paweł Zalewski wykluczeni z PO

Wykluczeni z PO posłowie Ireneusz Raś i Paweł Zalewski zostali w środę - na wniosek klubu KO - decyzją izby niższej odwołani ze składów sejmowych komisji. Raś był przewodniczącym Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, a Zalewski - wiceszefem Komisji Spraw Zagranicznych.

Ireneusz Raś i Paweł Zalewski to najaktywniejsi ostatnio krytycy kierownictwa Platformy. Obaj sygnowali też "list 54" wystosowany przez parlamentarzystów PO i KO, gdzie znalazł się m.in. apel o zmiany w ugrupowaniu.

Obaj posłowie zostali w ostatni piątek wykluczeni z PO za - jak mówił rzecznik PO Jan Grabiec - "działanie na szkodę Platformy, polegające na wielokrotnym kwestionowaniu decyzji władz partii, przy jednoczesnym braku udziału w debacie podczas obrad ciał kolegialnych takich jak Rada Krajowa czy klub parlamentarny". Obaj zamierzają się też odwołać od decyzji zarządu do Krajowego Sądu Koleżeńskiego PO.

Więcej w rozmowie.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Ireneusz Raś (poseł)

Data emisji: 20.05.2021

Godzina emisji: 8:15

Jedynka/PAP/IAR/in./

Czytaj także

"Konsekwentne stawianie się poza partią". Kropiwnicki o posłach wyrzuconych z PO

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 13:47
- Dwóch członków PO zostało usuniętych za konsekwentne stawianie się poza partią i krytykowanie stanowiska klubu - powiedział wiceszef klubu KO, polityk Platformy Obywatelskiej Robert Kropiwnicki. Ocenił, że problemem było m.in. nawoływanie w mediach do odejścia przewodniczącego partii.
rozwiń zwiń