Soboń o kopalni Turów: idziemy w kierunku umowy bilateralnej pomiędzy rządami Polski i Czech

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 07:56
- W najbliższych dniach zostanie przez stronę czeską przygotowana umowa, taka propozycja umowy zostanie złożona stronie polskiej i dopiero po podpisaniu tej umowy będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy dogadani - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Artur Soboń, wiceminister w resorcie aktywów państwowych i poseł PiS, o sprawie kopalni i elektrowni Turów.

- Ustaliliśmy wspólne kierunki i ramową treść umowy, którą przygotowuje strona czeska - powiedział wiceminister aktywów państwowych w radiowej Jedynce.

W piątek, po skardze czeskich władz, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał, by w kopalni Turów wstrzymano wydobycie. Czechy uważają bowiem, że kopalnia ta ma negatywny wpływ na środowisko przy przygraniczu, obniżył się np. poziom wód. Strona polska uważa tymczasem, że wstrzymanie tam wydobycia doprowadziłoby do katastrofy ekologicznej i energetycznej - Turów wytwarza bowiem do siedmiu proc. polskiej energii. Do wstępnego porozumienia doszło po rozmowach premierów i delegacji obu państw.

turow 123 pap 1200 .jpg
Premier: Czechy zgodziły się wycofać wniosek do TSUE ws. kopalni w Turowie

"Strategiczne miejsce"

Jak wyjaśnił Artur Soboń, kopalnia i elektrownia Turów nie jest zagrożona i ma strategiczne znaczenie. - Kopalnia Turów i bloki (energetyczne), które znamy i nowe inwestycje oddawane w tej chwili, niezbędne z punktu widzenia całego bilansu mocy, poza oczywiście miejscami pracy, to strategiczne miejsce, w którym produkujemy prąd dla 3 mln Polaków - wyjaśnił minister.

Posłuchaj
16:56 Jedynka/SD Artur Soboń 25.05.2021.mp3 Soboń o sprawie kopalni Turów: idziemy w kierunku umowy bilateralnej pomiędzy rządami Polski i Czech (Sygnały dnia/Jedynka)

 - Postanowienie o środku tymczasowym, które zostało zastosowane przez TSUE, trochę zaskoczyło nas wszystkich i sprawiło, że w tej sytuacji najlepszym wyjściem jest porozumienie między Polską a Czechami, skutki natychmiastowego zaprzestania wydobycia byłyby katastrofą ekologiczną - powiedział Soboń.

Czytaj także:

Gość audycji podkreślił, że projektowane porozumienie obejmuje postulaty Czech. - Porozumienie uwzględnia oczekiwania, które mają Czechy, by monitorować sytuację i warunki wydobycia, także, by realizować projekty, by minimalizować wpływ na środowisko z kopalni Turów, ekran i wał. To też wspólne projekty Polski i Czech - powiedział Artur Soboń.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Piotr Gociek
Gość: Artur Soboń (MAP)
Data emisji: 25.05.2021
Godzina emisji: 07.15

pg

Czytaj także

"To kluczowy program dla naszej gospodarki". Artur Soboń o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 11:20
- Patrzymy na ten program kompleksowo. To jest program, który dzisiaj podkreśla kluczowe dla nas kwestie: zdrowia, pracy, podatków, emerytów, wreszcie roli państwa jako inwestora - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Strategia, która daje poczucie bezpieczeństwa". Prof. Domański o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 18:29
 - Działania rządu przebiegają wedle konsekwentnego planu. Mamy kolejny plan rządu Zjednoczonej Prawicy, którego decyzje nie podlegają tylko bieżącym wydarzeniom - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog prof. Henryk Domański. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Była wielokrotnie podnoszona w czasie rozmów z Czechami". Fogiel o sprawie kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 12:05
- Sprawa kopalni Turów była wielokrotnie podnoszona w czasie rozmów ze stroną czeską, m.in. przez szefa MSZ Zbigniewa Raua - powiedział w niedzielę wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel. Polityk apelował do opozycji, aby "nie ekscytowała się tym, że TSUE dokonał zamachu na nasze bezpieczeństwo energetyczne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Decyzja polityczna". Prof. Genowefa Grabowska o orzeczeniu TSUE ws. kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 15:55
- To rozwiązanie Trybunału jest nieadekwatne do sytuacji. Dotyczy ono zamrożenia sytuacji faktycznej, by nie nastąpiło nagłe pogorszenie do czasu wydania wyroku. Tutaj w kopalni ten stan trwa od wielu lat, są rozmowy o rzekomym uszczupleniu wód gruntowych - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego i europejskiego, komentując decyzję TSUE ws. Kopalni Węgla Brunatnego Turów.
rozwiń zwiń