Wiceszef MZ: chcemy jak najszybciej przeznaczyć łóżka covidowe dla pacjentów z innymi schorzeniami

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 09:30
- Uruchamiamy programy profilaktyczne, badania mammograficzne, program 40+, który rusza od 1 lipca - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Chcemy przeprowadzić diagnostykę dla mężczyzn i kobiet, by każdemu Polakowi dać możliwość zrobienia badań - powiedział gość radiowej Jedynki.

- Warto się badać, warto wykonywać badania profilaktyczne nawet wtedy, gdy nie mamy żadnych dolegliwości, warto wykryć chorobę w pierwszym stadium, bo zdecydowanie więcej możemy wtedy uzyskać i szybsze wyleczenie - powiedział Waldemar Kraska.

Posłuchaj
15:32 PR1_SD_2021_05_26-07-15-00_for_media.mp3 Waldemar Kraska: od początku pandemii chroniliśmy wszystkie ośrodki onkologiczne, w pierwszej kolejności trafiały tam środki ochrony osobistej, testy do diagnozowania ewentualnie zakażonych, nigdy nie było tam wstrzymania diagnostyki ani zabiegów planowych (Jedynka/Sygnały Dnia)

Wiceminister zaznaczył, że w związku z pandemią pojawiły się obawy o wizyty u lekarzy czy pobyt w szpitalu, by nie zostać zakażonym COVID-19.

szczepienie ozdrowieniec FREE 1200.jpg
Prof. Zajkowska o zachętach do szczepień: najistotniejsza skuteczność, nie ich charakter

- Tak jak w każdym lęku przed kontaktem ze służbą zdrowia, pewne choroby chcieliśmy przeczekać, "a może mi przejdzie", "zbadam się za jakiś czas", to jest widoczne. Jak najszybciej łóżka covidowe chcemy przeznaczyć dla pacjentów z innymi schorzeniami - wyjaśnił wiceszef MZ.

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia Waldemar Kraska podkreślił, że potrzebny jest też zapowiedziany projekt "zachęt" do szczepień, by skutecznie walczyć z pandemią.

- Jesteśmy po 3. fali, nowych zakażeń jest coraz mniej, uwierzyliśmy, że jest już po epidemii, że właściwie nie ma potrzeby się szczepić – to złudne poczucie bezpieczeństwa, tak naprawdę nie jest. Dlatego ten program wyjścia z zachętami do szczepień - powiedział Waldemar Kraska.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Grzegorz Jankowski
Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia)
Data emisji: 26.05.2021
Godzina emisji: 08.15

pg

Czytaj także

Prof. Kuchar o pandemii COVID-19: najgorszy okres mamy za sobą

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 13:56
- Liczba zakażeń koronawirusem spada, najgorszy okres mamy już za sobą - powiedział prof. Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, odnosząc się do danych opublikowanych przez resort zdrowia. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2 086 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 250 chorych z COVID-19. W ubiegły czwartek było to 3 730 zakażeń i 342 zgony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w rozporządzeniu dotyczącym obostrzeń. Luzowanie obejmie także koncerty

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 08:07
Od 4 czerwca będą możliwe koncerty na otwartym powietrzu z udziałem publiczności, do 250 osób i przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy uczestnikami - wynika z rozporządzenia ws. ograniczeń opublikowanego we wtorek w Dzienniku Ustaw.
rozwiń zwiń