Mammografia na Dzień Matki - dbajmy o profilaktykę nowotworową

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 11:55
Rak piersi to jeden z najczęściej występujących wśród Polek nowotworów. Dzień Mamy to idealny czas, by podarować sobie zdrowie - wykonując badanie mammograficzne.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Gorodenkoff

Czytaj też:
rak 1200.jpg
Każdego roku umiera małe miasto kobiet. Badaj się!

Według statystyk, każdego dnia w Polsce 50 kobiet dowiaduje się o tym, że choruje na raka piersi. W skali roku taką diagnozę słyszy prawie 20 tysięcy pań, ale pomóc udaje się jedynie niespełna sześciu tysiącom z nich. Szansą odwrócenia tak zatrważających statystyk jest profilaktyka.


Posłuchaj
05:01 PR1_AAC 2021_05_26-07-44-37.mp3 Dzień Matki to idealny moment, by przypomnieć kobietom o profilaktyce raka piersi (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Rak to nie wyrok

W polskich miastach można spotkać mammobusy, w których kobiety między 50 a 69 rokiem życia mogą wykonać bezpłatne badanie mammograficzne. - Dzięki profilaktyce diagnozujemy nowotwory w wyleczalnej fazie. W przypadku mammografii to ma jeszcze dodatkowy wymiar. Zmiany wykrywalne są na tak wczesnym etapie, że możliwe jest leczenie zachowawcze, czyli oszczędzające pierś - mówi prof. Wojciech Pankowski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej Samodzielnego Szpitala Klinicznego w Lublinie.

Z okazji Dnia Matki, profilaktyczne badania mammograficzne promowane są również przez małopolski oddział NFZ. Akcja przebiega pod hasłem "Mamo, mamo, mammobus!". - Chcemy przypomnieć kobietom, że mogą skorzystać z bezpłatnego programu profilaktyki raka piersi. Mammobusy to pracownie mobilne i mają one bardzo ważną rolę. Dojeżdżają do bardzo małych miejscowości, do wsi, do miasteczek, tam, gdzie pracowni stacjonarnych nie ma - wyjaśnia rzecznik małopolskiego oddziału NFZ, Aleksandra Kwiecień.

Fb/Profilaktyka w praktyce I Małopolska

Czytaj też:
rak piersi różowa wstążka kobieta zdrowie shutter 1200 siam.pukkato.jpg
Onkolog: można zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór

Badanie dodatkiem do życzeń

Dobrą wiadomością jest to, że w społeczeństwie mimo wszystko rośnie świadomość. Z badań korzysta ponad połowa uprawnionych kobiet. - To jest argument za tym, że badanie w mammobusie jest bezpieczne. Niezależnie od pandemii w takim mobilnym punkcie przestrzegany jest reżim sanitarny. Badanie wykonują profesjonalni specjaliści - mówi na antenie Polskiego Radia Aleksandra Kwiecień. Specjaliści apelują, by młode kobiety przekonywały swoje mamy i babcie do regularnych badań.

- Nawet gdyby wynik okazał się niekorzystny, to zawsze ta zmiana wcześnie wykryta będzie zdecydowanie lepsza do leczenia - mówi Krystyna Wechman, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń "Amazonki". Warto pamiętać, że kobietom z grupy wiekowej 50 - 69 lat, badanie przysługuje raz na dwa lata. Częstsze badania możliwe są po decyzji lekarza. Pozostałe kobiety muszą zgłosić się do punktu ze skierowaniem od onkologa lub ginekologa.

YouTube/Ministerstwo Zdrowia

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadząca: Karolina Rożej

Materiał: Maja Mazurek

Data emisji: 26.05

Godzina emisji: 7:44

mg

Czytaj także

"Rak szyjki macicy to podstępny przeciwnik". Regularna cytologia ratuje życie

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 14:03
Długo nie daje żadnych objawów i rozwija się "bezszelestnie". W Polsce na raka szyjki macicy zapada 3,5-4 tysięcy kobiet. Połowa z nich umiera, ponieważ chorobę wykryto zbyt późno. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Idzie RAK... będzie ZNAK" - tatuaż w miejsce blizn

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 10:30
Jak podaje Centrum Onkologii w Warszawie, ponad 50 proc. kobiet dziennie dowiaduje się, że ma raka piersi. Wiele z nich, w formie leczenia, jest poddawanych zabiegowi mastektomii. Monika Zielińska "Mamzeta", artystka sztuk wizualnych, która również zmagała się z tą chorobą, zorganizowała nietypowy konkurs tatuażu, który powstał w miejscu po jej piersi.
rozwiń zwiń