Kongres Polska Wielki Projekt. "Łączy to, co zwykle traktowane jest oddzielnie"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 09:09
Pod hasłem "XXI wiek - Bezpieczeństwo - Kultura" na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczyna się Kongres Polska Wielki Projekt. Jego idea powstała w 2010 roku, zaś w kolejnych latach stał się on najważniejszym spotkaniem konserwatywnych środowisk. - Do organizowanych od jedenastu lat wydarzeń zapraszane jest wybitne grono myślicieli, intelektualistów, ekonomistów oraz polityków z całego świata - mówi Maryna Miklaszewska, współorganizatorka Kongresu.
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w WarszawieFoto: Ric Jacyno/shutterstock

Posłuchaj
03:29 Jedynka/Sygnały dnia - 28.05.2021 Kongres Polska Wielki Projekt Punktem kulminacyjnym drugiego dnia Kongresu będzie wręczenie Nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego (Jedynka/Sygnały dnia)

Jak zauważa Maryna Miklaszewska, Kongres Polska Wielki Projekt jest "właściwie jedyną taką jeszcze niezinstytucjonalizowaną organizacją, która wyłaniała nawet kadry rządzące, ponieważ bardzo dużo osób, które w tej chwili są w rządzie lub w ministerstwach, przewinęło się przez Kongres".

panele słoneczne fotowoltaika energetyka 1200.jpg
Bezpieczeństwo i kultura. Rozpoczyna się XI Kongres Polska Wielki Projekt

W piątek i sobotę (28-29 maja) odbędzie się siedem paneli, które będą poświęcone tematyce bezpieczeństwa, m.in. zdrowotnego i energetycznego.

Kultura, która łączy się z bezpieczeństwem

Prof. Michał Łuczewski, współorganizator Kongresu przybliży uczestnikom, czym w swojej istocie jest bezpieczeństwo kulturowe.

- Z bezpieczeństwem kulturowym łączą się dwa pojęcia, które zwykle są rozłączne. Taka jest przecież uroda Kongresu, że łączymy to, co zwykle jest traktowane oddzielnie. Z jednej strony bezpieczeństwo, które odsyła nas do takich twardszych rzeczy, do ciągłości i tożsamości, a z drugiej strony kultura, która wydaje się taka lżejsza i bardziej ulotna. Jak głębiej zastanowimy się nad tymi dwoma pojęciami, to zobaczymy, że w gruncie rzeczy chodzi w nich o coś podobnego. O to, żeby istniała tożsamość, w tym przypadku nasza polska tożsamość, oparta na kulturze - wyjaśnia prof. Michał Łuczewski.

Zaplanowane są również panele związane z 50. rocznicą powołania Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. - Zamek to jest znak. Znak polskiej tożsamości kulturowej, a także znak polskiej historii, symbol niepodległości i chwały polskiej, która przez wieki stała przy nas. Wydaje mi się, że Zamek jest takim czytelnym symbolem patriotyzmu i jednocześnie refleksji nad polskimi dziejami - twierdzi prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

Nagroda im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

Punktem kulminacyjnym drugiego dnia Kongresu będzie wręczenie Nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, które odbędzie się o godz. 16.00. Według informacji Polskiej Agencji Prasowej tę nagrodę ma otrzymać rzeźbiarka Ludwika Ogorzelec.

Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego przyznawana jest wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii i tradycji Polski oraz stanowią cenną inspirację na przyszłość. Otrzymali ją m.in. reżyser Lech Majewski, rzeźbiarz Jerzy Kalina, kompozytor Michał Lorenc, pisarz Jarosław Marek Rymkiewicz, Antoni i Andrzej Krauze oraz Bronisław Wildstein. Laureatami byli równie kompozytor Wojciech Kilar oraz pisarz Marek Nowakowski.

Partnerem strategicznym I części tegorocznej edycji Kongresu jest PZU. Partnerami są również Zamek Królewski oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Patronat medialny sprawują: Polskie Radio, Program 2 Polskiego Radia, Program 3 Polskiego Radia, Polskie Radio 24, Audytorium 17, Polska Press Group, "Wszystko Co Najważniejsze", Radio WNET, TVP, Polsat.

Czytaj także:

***

Program I części XI Kongresu Polska Wielki Projekt

Piątek, 28 maja

10:00 – Rejestracja

11:00-12:30 – Bezpieczeństwo zdrowotne Polaków
Anna Janiczek
Prof. Grzegorz Gielerak
Prof. Jan Walewski
Filip Nowak
Moderator: Adam Giza

12:30-14:00 – Bezpieczeństwo energetyczne
Tomasz Teluk
Paweł Turowski
Tomasz Szulc
Marcin Chludziński
Moderator: Grzegorz Górny

14:00-15:00 – Przerwa na kawę

15:00-16:30 – Bezpieczeństwo logistyczne
Przemysław Sypniewski
Bogusław Cichoń
Michał Kuczmierowski
Moderator: prof. Krzysztof Szczerski

16:30-18:00 – Bezpieczeństwo finansowe
Paweł Szałamacha
Leszek Skiba
Szymon Sypniewicz
Moderator: Marek Dietl

Sobota, 29 maja

9:30 – Rejestracja

10:30-12:00 – Bezpieczeństwo kulturowe
Mateusz Piotrowski
Edwin Bendyk
Prof. Andrzej Zybertowicz
Barbara Schabowska
Moderator: dr hab. Michał Łuczewski

12:00-13:30 – Dyskusja o koncepcji prof. Jana Bogusławskiego odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie
Prof. Wojciech Fałkowski
Prof. Magdalena Gawin
Prof. Jakub Lewicki
Bożena Radzio
Moderator: prof. Jerzy Bogusławski

13:30-14:30 – Przerwa na kawę

14:30-16:00 – Zamek Królewski w Warszawie jako centrum kultury narodowej. Przeszłość i wizja przyszłości
Prof. Juliusz A. Chrościcki
Prof. Wojciech Fałkowski
Prof. Jerzy Miziołek
Moderator: prof. Joanna M. Sosnowska

16:00 – Wręczenie nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz otwarcie wystawy

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Daniel Wydrych

Materiał: Aleksander Ziemiańczyk

Data emisji: 28.05.2021

Godzina emisji: 7.46

DS

Czytaj także

Rząd i samorządy zachęcają Polaków do szczepień

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 16:25
Na szczepienia mogą rejestrować się już wszyscy chętni. Zapisy otwarte są nawet dla 16 i 17-latków, a lada dzień Europejska Agencja Leków wyda opinię w sprawie szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat. Narodowy Program Szczepień nie cieszy się jednak aż taką popularnością, jak w poprzednich miesiącach, w wielu miejscach na szczepienie można umówić się z dnia na dzień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Branża fitness wraca do gry. Trwają ostatnie przygotowania

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 10:20
Branża fitness przygotowuje się do nowego otwarcia. Jej odmrożenie nastąpi już w ten piątek. Kluby dostosowują się do nowych realiów i wprowadzają programy, które pomogą uczestnikom zajęć powrócić do wydolności sprzed pandemii. O czym trzeba będzie pamiętać podczas tych treningów?
rozwiń zwiń