"Korzysta z sytuacji w której się znalazł". Karol Karski o sprawie immunitetu Tomasza Grodzkiego

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 08:14
- Gołym okiem widać, że pan marszałek Grodzki korzysta z sytuacji, w której się znalazł - nie tylko tej, że jest chroniony immunitetem i jednym z liderów większości senackiej i nie chce poddać się pewnym ogólnie przyjętym procedurom w tego typu sytuacjach. Uchylenie immunitetu to nie postawienie zarzutów, a postawienie zarzutów to nie złożenie aktu oskarżenia - podkreślił Karol Karski - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Karol Karski.

Senatorowie klubu PiS chcą, by Senat zajął się wnioskiem o uchylenie immunitetu marszałka Tomasza Grodzkiego na posiedzeniu w połowie czerwca - poinformował wicemarszałek Senatu Marek Pęk. Jak podkreśla wicemarszałek Bogdan Borusewicz (KO) ponownie przesłany wniosek analizują prawnicy.

tomasz grodzki free tt 1200  .jpg
Wraca sprawa uchylenia immunitetu Tomaszowi Grodzkiemu. PiS złożył odpowiednie wnioski

- Pewnym standardem jest, że kiedy wpływa wniosek u uchylenie immunitetu z oskarżenia publicznego, wówczas taki immunitet jest uchylany, wręcz - że osoba, której taki wniosek dotyczy, sama tego immunitetu się zrzeka, bo jest taka procedura i w Sejmie, i w Senacie. To jest ten standard, który do tej pory był zasadniczą regułą - ocenił w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Karol Karski. 

- Marszałek Grodzki, wydaje się, korzysta z tego, że kieruje pracami Senatu i w związku z tym przez jego ręce przechodzi ten wniosek, a jego koledzy, którzy tworzą większość senacką, nie chcą się zgodzić na uchylenie immunitetu - podkreślił gość "Sygnałów dnia". - Standardem w Parlamencie Europejskim jest to, że gdy wpływa wniosek o uchelenie immunitetu, to jest on uchylany, by ułatwić danej osobie obronę - wskazał gość Polskiego Radia. 

Czytaj także: 

- Mamy do czynienia z okolicznościami, które - gdyby dotyczyły zwykłej osoby - nie miałyby miejsca - ocenił europoseł PiS. - Gołym okiem widać, że pan marszałek Grodzki korzysta z obecnej sytuacji, w której się znalazł - nie tylko tej, że jest chroniony immunitetem, ale także tej, że jest marszałkiem Senatu, jednym z liderów większości senackiej i nie chce poddać się pewnym ogólnie przyjętym procedurom w tego typu sytuacjach. Uchylenie immunitetu to nie postawienie zarzutów, a postawienie zarzutów to nie złożenie aktu oskarżenia, to jedynie zgoda na podjęcie pewnych czynności. Uchylenie immunitetu to nie zgoda na zatrzymanie, a jedynie zgoda na przesłuchanie - zaznaczył Karol Karski.

Posłuchaj
25:06 KarolKarski-S4_PCM_20210607051439-15532-.mp3 Karol Karski: marszałek Tomasz Grodzki korzysta z sytuacji, w której się znalazł ("Sygnały dnia"/ Jedynka)

W rozmowie więcej o sytuacji na polskiej scenie politycznej. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyKatarzyna Gójska

GośćKarol Karski (eurodeputowany PiS)

Data emisji: 7.06.2021

Godzina emisji: 7.15


mbl

Czytaj także

Prokuratura uzupełniła wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu. "Próba utrudniania procedury"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 13:22
Prokuratura, na wezwanie Senatu, skierowała uzupełniony wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi tej izby Tomaszowi Grodzkiemu - dowiedziała się w piątek PAP w Prokuraturze Krajowej. Według prokuratury wezwanie do poprawy wniosku jest próbą utrudnienia procedury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk wróci do polskiej polityki przez Senat? Halicki: spekulacje dalekie od rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 08:25
- To są spekulacje, które poruszają wyobraźnię, ale są dalekie od rzeczywistości - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Halicki. Europoseł Koalicji Obywatelskiej odniósł się m.in. do medialnych doniesień na temat ewentualnego powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki.
rozwiń zwiń