Narodowy Program Szczepień. Wiceminister zdrowia: lekarze rodzinni docierają do seniorów

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 08:48
- Chcemy jak najszerzej dotrzeć do grup seniorów. Bardzo ważna w tym względzie jest rola lekarzy rodzinnych. Każdy z nich otrzymał listę osób, którzy się nie zaszczepili. Lekarze docierają do tych pacjentów - powiedział w "Sygnałach dnia" radiowej Jedynki Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Od poniedziałku można zaszczepić przeciw COVID-19 dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Osoby uprawnione między 12. a 15. rokiem życia powinny mieć wystawione e-skierowania oraz udać się do punktu szczepień wraz z opiekunem. W Polsce w pełni zaszczepionych jest już ponad 8 milionów osób.

szczepienia 1200 (4).jpg
Ponad 8,1 mln Polaków w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Podano 22 mln dawek prepartu

"Jeden z największych błędów"

Waldemar Kraska powiedział, że rządzący od początku programu szczepień zwracają uwagę przede wszystkim na grupy wiekowe najwyższego ryzyka. - Od początku przykładamy dużą wagę do szczepień seniorów. Wyszczepialność w tej grupie wiekowej jest bardzo dobra. W tej chwili wykonanych zostało 10 mln szczepień dla osób pow. 60 roku życia - powiedział.

- Chcemy jak najszerzej dotrzeć do grup seniorów. Bardzo ważna w tym względzie jest rola lekarzy rodzinnych. Każdy z nich otrzymał listę osób, którzy się nie zaszczepili. Lekarze docierają do tych pacjentów - dodał.

Czytaj także:

Wiceminister zdrowia podkreślił, że spadek liczby zakażeń jaki notowany jest w tej chwili, nie jest wyznacznikiem końca problemów związanych z koronawirusem. - Mała liczba zakażeń także powoduje to, że niektórzy uznali, iż epidemii nie ma i nie ma potrzeby szczepienia. Jest to jeden z największych błędów. W każdej epidemii mamy szczyty i spadki. Jeżeli nie będziemy się szczepić, to na jesieni będzie kolejny wzrost liczby zakażeń - powiedział.

. .

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
19:46 Jedynka/SD Waldemar Kraska 7.06.2021.mp3 Waldemar Kraska o Narodowym Programie Szczepień (Sygnały dnia/Jedynka)
 

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyKatarzyna Gójska

Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia)

Data emisji: 07.06.2021

Godz. emisji: 8:15

dz

Czytaj także

"To byłby największy wyczyn w historii medycyny". Johnson wzywa do zaszczepienia całego świata

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 06:58
Brytyjski premier Boris Johnson wezwał pozostałych przywódców państw grupy G7, by podczas przyszłotygodniowego szczytu zobowiązali się do zaszczepienia przeciw COVID-19 całej populacji świata do końca 2022 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jak najbardziej zrozumiałe". Prof. Jarosław Fedorowski o luzowaniu obostrzeń

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 12:20
- Ochrona zdrowia bez poprawy ekonomicznej będzie cierpieć. Ograniczenia muszą być luzowane, ludzie muszą odpocząć, najlepiej aktywnie, bo aktywności fizycznej brakowało. Nie zapominajmy też o kwestiach zdrowia psychicznego - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoski Instytut Służby Zdrowia: po szczepieniu ryzyko śmierci i hospitalizacja spada nawet o 95 proc.

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 06:34
Ponad cztery miesiące po pierwszej dawce szczepionki ryzyko śmierci z powodu Covid-19 spada o 95 procent, a hospitalizacji na intensywnej terapii o 90 procent - to najnowsze ustalenia włoskiego Instytutu Służby Zdrowia. Kampania szczepień we Włoszech przyspieszyła.
rozwiń zwiń