Rau: reżim Łukaszenki uporczywie próbuje skłócić Polaków i Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 08:08
- Polska nie pozostawi swoich rodaków samym sobie tylko dlatego, że włączają się do dyskursu społeczeństwa obywatelskiego, jak urządzić demokratyczną Białoruś, zgodnie z zasadami praw człowieka i rządów prawa - powiedział o Polakach przetrzymywanych w białoruskich więzieniach w Programie 1 Polskiego Radia prof. Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych.


Posłuchaj
09:03 PR1_SD_2021_06_09-07-15-00_for_media.mp3 Zbigniew Rau: próby skłócenia społeczeństwa polskiego i białoruskiego są uporczywie podejmowane przez reżim Łukaszenki (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

- Wybór władz Białorusi daty 17 września, daty agresji sowieckiej na Polskę jako święta jedności narodowej, przeciwko czemu protestujemy, jest zabiegiem radykalnym, ale z gruntu fałszywym - powiedział gość radiowej Jedynki.

Jak wyjaśnił, "to nawiązywanie w genezie państwowości do układu między Hitlerem a Stalinem". - To w dzisiejszych czasach jest pomysłem absurdalnym. Wszystko, co obserwujemy na Białorusi od ponad roku, wskazuje, że wartości społeczeństwa białoruskiego pozostają w fundamentalnej sprzeczności z tym dziedzictwem - ocenił szef MSZ.

Minister podkreślił, że "próby skłócenia społeczeństwa polskiego i białoruskiego są uporczywie podejmowane przez reżim Łukaszenki, ale nie wydają się skuteczne".

Prof. Zbigniew Rau mówił, że sytuacja na Białorusi i rosyjskich ingerencji w tym kraju może być tematem rozmów podczas zbliżającego się spotkania Biden-Putin.

Rozmowy Biden-Putin

biden shutterstock_1974038591 1200.jpg
Joe Biden przedłużył sankcje wobec przedstawicieli władz Białorusi

- Można się spodziewać, że prezydent Biden zaprezentuje silne stanowisko w kwestii permanentnie prowadzonej przez Rosję wojny hybrydowej, nielegalnej aneksji Krymu czy ingerencji rosyjskiej na Białorusi. Możliwe, że podniesie też kwestię – moim zdaniem bezwzględnie powinien – zobowiązań międzynarodowych Rosji w zakresie przestrzegania praw człowieka - mówił gość audycji.

- Same takie spotkania nie zmieniają pryncypialnie polityki USA w stosunku do Rosji i vice versa, nie należy spodziewać się zniesienia sankcji wobec Rosji, były przyjęte w odpowiedzi na agresję na Ukrainie, cyberataki, na próby wpływania na przebieg demokratycznych wyborów - stwierdził minister.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Zbigniew Rau (minister spraw zagranicznych)

Data emisji: 09.06.2021 r.

Godzina emisji: 07.15

pg

Czytaj także

"Nie ma i nie będzie zgody na represjonowanie Polaków". Marcin Przydacz o aresztowaniach na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 07:55
- Polski rząd nie miał złudzeń co do Aleksandra Łukaszenki, nikt nigdy nie uważał go za szczerego demokratę, otwartego na zmiany. (…) Niestety Białoruś po raz kolejny chce iść drogą standardów dalekich od europejskich - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ: będziemy starać się o bezwarunkowe uwolnienie Ramana Pratasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 16:06
Szef MSZ Zbigniew Rau poinformował, że w rozmowie z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską potwierdził polskie stanowisko dotyczące "nieprawdopodobnego aktu państwowego terroryzmu - uprowadzenia samolotu nad terytorium Białorusi" oraz zapowiedział starania o bezwarunkowe uwolnienie Ramana Pratasiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ: UE opowiada się za zdecydowaną karą dla władz Białorusi za "piractwo lotnicze"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 06:56
- Państwa UE są zdeterminowane, by konsekwentnie ukarać reżim w Mińsku za zmuszenie do lądowania w niedzielę na terytorium Białorusi samolotu Ryanair, wskutek czego aresztowano dwoje opozycjonistów - oświadczył minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau.
rozwiń zwiń