Soloch o spotkaniu Duda-Biden: mocny sygnał, że flanka wschodnia NATO jest w obszarze zainteresowania USA

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 08:12
- Oczekujemy, że prezydent USA będzie pamiętał o krajach Europy Środkowej, w tym o Polsce, a może zwłaszcza o Polsce, na spotkaniu z Władimirem Putinem, które obędzie się jutro - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Gość audycji był pytany o spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Joe Bidena. - Wpisałbym je w działania, które nasz prezydent wespół z partnerami z Europy Środkowej podejmował wcześniej, czego najważniejszym przejawem było spotkanie grupy B9. Został wtedy wysłany list zapraszający do uczestnictwa w tym spotkaniu Joe Bidena i sekretarza generalnego NATO - odparł Paweł Soloch. Jak zaznaczył, Joe Biden mówił wtedy o znaczeniu tej części Europy.

- Jeśli połączymy to również ze spotkaniem Joe Bidena z grupą krajów bałtyckich, to to wpisuje się w to, czego oczekujemy od administracji USA, czyli wysłanie mocnego sygnału, że flanka wschodnia NATO, Europa Wschodnia jest w obszarze zainteresowania USA i prezydent amerykański będzie o tych krajach pamiętał, w tym o Polsce, a może zwłaszcza o Polsce, w tym spotkaniu z Władimirem Putinem, które obędzie się jutro - zaznaczył szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.


Posłuchaj
19:29 PR1_SD_2021_06_15-07-15-00_for_media.mp3 Paweł Soloch: NATO nigdy z tego nie zrezygnowało, główny cel to obrona kolektywna granic państw NATO. Teraz one występują także w cyberprzestrzeni, nie mówimy tylko o granicach fizycznych (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Gość "Sygnałów Dnia" mówił o głównych wyzwaniach i zadaniach, jakie stoją dziś przed Sojuszem Północnoatlantyckim. - NATO nigdy z tego nie zrezygnowało, główny cel to obrona kolektywna granic państw NATO. Teraz one występują także w cyberprzestrzeni, nie mówimy tylko o granicach fizycznych - wyjaśnił Paweł Soloch.


mid-21614543-2.jpg
Spotkanie Andrzeja Dudy i Joe Bidena. Majmurek: linia dotycząca bezpieczeństwa na flance wschodniej będzie utrzymana

- Na szczycie była mowa o Rosji i Chinach. Rosja - zagrożeniem, Chiny - wyzwaniem, razem chcą podważyć ład, który powstał po 1945 r., porządek demokracji liberalnych - ta retoryka padała - powiedział szef BBN.

Odstraszanie i zdolności obronne

Soloch odniósł się także do strategicznych założeń raportu NATO 2030. - To, co nas najbardziej interesuje, to odstraszanie i zdolności obronne, czyli doprowadzenie do tego, by w ramach NATO powstawały i były udoskonalane rozwiązania w związku z nowymi zagrożeniami - stwierdził.

- Takie rozwiązania, które realnym zagrożeniom przypisywałyby realne środki odpowiedzi, nie tylko siły wojskowe, ale i inne. Mówimy o zagrożeniu nie tylko wojskowym, ale i cyberatakach - dodał Paweł Soloch.

. .
***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Piotr Gociek
Gość: Paweł Soloch (szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego) 
Data emisji: 15.06.2021
Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Szczyt B-9 w Bukareszcie. Prezydent: wojska sojusznicze gwarantują nam bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 15:42
W poniedziałek ok. godz. 15 polskiego czasu rozpoczął się szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, przebywającego z wizytą w Rumunii. W szczycie bierze również udział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oraz szef NATO Jens Stoltenberg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska jest ważnym państwem dla USA". Bartosz Kownacki o spotkaniu Biden-Duda

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 18:25
- Była próba przedstawienia narracji, że Polska wypada z orbity zainteresowania USA. Argumentowano to m.in. tym, że Joe Biden nie lubi Polski i obecnego rządu RP. Tymczasem USA trochę inaczej patrzą na europejską politykę - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS i były wiceszef MON Bartosz Kownacki. 
rozwiń zwiń