Saryusz-Wolski: nie można mieć dużych oczekiwań w kontekście rozmów Putin-Biden

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 09:32
- Im silniejsza wschodnia flanka NATO, wschodnia flanka UE, poczynając od militariów po gospodarkę, infrastrukturę, Trójmorze, tym większa zdolność odpierania presji ze wschodu - mówił w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski, komentując sytuację w regionie w odniesieniu do spotkania Putin-Biden.

Eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski jest przekonany, że nie można mieć dużych oczekiwań w związku ze spotkaniem Władimira Putina i Joe Bidena. Ocenia, że nie wydarzy się tam nic ważnego, obawia się, że może dojść do usiłowania upokorzenia strony amerykańskiej.


mid-21614543-2.jpg
Spotkanie Andrzeja Dudy i Joe Bidena. Majmurek: linia dotycząca bezpieczeństwa na flance wschodniej będzie utrzymana

Polityk mówił także, że najlepszą polityką wschodnią jest konsolidacja regionu Europy Środkowo-Wschodniej. - Im silniejsza wschodnia flanka NATO, poczynając od militariów, po gospodarkę, infrastrukturę, Trójmorze, tym większa zdolność odpierania presji ze wschodu – zauważył.


Posłuchaj
16:29 OK Sygnały dnia Saryusz Wolski Jacek Saryusz-Wolski: po spotkaniu Biden-Putin nie należy się spodziewać żadnych pozytywnych efektów (Jedynka/Sygnały dnia)

 

- Polityka wschodnia w sensie stawienia czoła ewentualnym działaniom agresywnym Rosji wymaga przygotowań wojskowych, trzeba zwiększyć wysiłek finansowy na obronę z 2 do 4-5 procent, jak robią to państwa frontowe – ocenił. - Trzeba być przygotowanym na ciąg dalszy wojny hybrydowej, informacyjnej, cyberwojny ze strony Rosji. Ukraina znajdzie się w polu rażenia Rosji w większym stopniu niż dotąd - ostrzegał.

Spotkanie w Genewie

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden spotka się dziś z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Rozmowa ma zapobiec dalszemu pogarszaniu się relacji między Wschodem a Zachodem. Do spotkania dojdzie na neutralnym terenie, w zabytkowej willi nad jeziorem Genewskim w Szwajcarii. Rozmowa ma się rozpocząć o godzinie 13.00. Media amerykańskie informują, że najpierw na miejscu pojawi się Władimir Putin, później Joe Biden. Przywita ich prezydent Szwajcarii Guy Pamerlin. Planowane jest wspólne zdjęcie, a później rozmowa za zamkniętymi drzwiami, która potrwa, w zależności od jej przebiegu, od czterech do sześciu godzin. Prezydentom będą towarzyszyli tłumacze oraz szefowie dyplomacji obu krajów, Antony Blinken i Siergiej Ławrow.

Strona amerykańska zaznacza, że przywódcy nie zjedzą wspólnie obiadu. Obie strony nie ukrywają, że nie spodziewają się przełomowych ustaleń po tym spotkaniu. Tematów, które dzielą, jest zbyt wiele: inwazja Rosji na Ukrainę, cyberataki przeprowadzane na rozkaz Moskwy czy regularne aresztowania rosyjskich opozycjonistów. Spotkanie ma jednak sprawić, że relacje amerykańsko-rosyjskie nie będą się pogarszały. Być może uda się wypracować porozumienie w innych obszarach, np. jeśli chodzi o ograniczenie wyścigu zbrojeń.

W audycji była mowa także o sporze wokół kopalni Turów i rezolucji PE ws. praworządności.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Grzegorz Jankowski
Gość: Jacek Saryusz-Wolski (europoseł, PiS)
Data emisji: 16.06.2021
Godzina emisji: 8.15

Jedynka/IAR/in.

Czytaj także

Szczyt B-9 w Bukareszcie. Prezydent: wojska sojusznicze gwarantują nam bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 15:42
W poniedziałek ok. godz. 15 polskiego czasu rozpoczął się szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, przebywającego z wizytą w Rumunii. W szczycie bierze również udział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oraz szef NATO Jens Stoltenberg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska jest ważnym państwem dla USA". Bartosz Kownacki o spotkaniu Biden-Duda

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 18:25
- Była próba przedstawienia narracji, że Polska wypada z orbity zainteresowania USA. Argumentowano to m.in. tym, że Joe Biden nie lubi Polski i obecnego rządu RP. Tymczasem USA trochę inaczej patrzą na europejską politykę - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS i były wiceszef MON Bartosz Kownacki. 
rozwiń zwiń