"Wszyscy skorzystamy na reformie". Minister finansów o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 09:17
- Podnosimy m.in. kwotę wolną od podatku. Spowoduje to, że więcej ludzi wyjdzie z szarej strefy. To jest zachęta, żeby oficjalnie pracować - mówił w "Sygnałach dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej. Jak wyjaśnił - w kieszeni obywateli, którzy mniej zarabiają, ma zostać więcej pieniędzy.
Tadeusz Kościński
Tadeusz KościńskiFoto: Ministerstwo Finansów

Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan ostrzega przed podniesieniem podatku, które jest planowane w ramach rządowego projektu Polski Ład. Jak mówi, może ono doprowadzić do "ucieczki w samozatrudnienie, szarą strefę lub emigrację zarobkową". Do tych słów w "Sygnałach dnia" odniósł się Tadeusz Kościński.


Posłuchaj
18:47 [STUDIA]S4_(PCM) 2021_06_17 08_15_01_for_media.mp3 Minister finansów o inflacji, podatkach i deficycie budżetowym (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Będzie wręcz odwrotnie - stwierdził gość radiowej Jedynki. - Podnosimy m.in. kwotę wolną od podatku. Spowoduje to, że więcej ludzi wyjdzie z szarej strefy. To jest zachęta, żeby oficjalnie pracować - wyjaśnił.

premier 1200 forum.jpg
"Mają wznosić polską gospodarkę". Premier o miliardach złotych na inwestycje w ramach Polskiego Ładu

Gość Programu 1 Polskiego Radia został też poproszony do ustosunkowania się do słów Jeremiego Mordasewicza ws. dłuższej aktywności zawodowej.

- Jest różnica między "zachęcić" a "wymusić". My jak najbardziej zachęcamy do aktywności zawodowej - powiedział Tadeusz Kościński.

Kto skorzysta finansowo na Polskim Ładzie?

Według danych przytoczonych przez rząd i Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, na propozycji Zjednoczonej Prawicy może skorzystać nawet 90 proc. podatników. Jak podaje Business Insider, z PIT-u rozlicza się około 26 milionów Polaków, z czego 24 mln ma dochody poniżej 85 tys. zł rocznie, czyli płaci 17-procentową stawkę.

Czytaj także:

- Na reformie wszyscy skorzystamy - zapewnił minister finansówfunduszy i polityki regionalnej. - W kieszeni obywateli, którzy mniej zarabiają, ma zostać więcej pieniędzy. Taki jest cel - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Rozmawiał: Krzysztof Świątek

Gość: Tadeusz Kościński (minister finansów, funduszy i polityki regionalnej)

Data emisji: 17.06.2021 

Godzina emisji: 8.15

bf

Czytaj także

Minister finansów: budżet Polski jest przygotowany na ewentualne kolejne fale pandemii

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 04:00
Polski budżet jest przygotowany na ewentualną trzecią i czwartą falę pandemii - informuje minister finansów Tadeusz Kościński. W przyszłorocznym budżecie zaplanowano blisko 82 miliardy złotych deficytu. To pieniądze, które, jak mówił minister, mają być poduszką bezpieczeństwa na wypadek kolejnych fal zachorowań na COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki będzie wzrost polskiego PKB? Rada Ministrów przyjęła Wieloletni Plan Finansowy na lata 2021-2024

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 20:20
- Posłuży on do przygotowania projektu ustawy budżetowej na 2022 r. Głównym jego elementem jest tzw. Aktualizacja Programu Konwergencji - poinformował PAP minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. MF prognozuje, że tempo wzrostu PKB osiągnie 3,8 proc. w tym roku, a w kolejnych latach przyśpieszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dług publiczny. Znamy najnowsze wyliczenia resortu finansów

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 18:17
Państwowy dług publiczny na koniec I kwartału 2021 r. wyniósł 1,152 bln zł, co oznaczało wzrost o 40,85 mld zł w porównaniu z końcem 2020 r. – poinformowało Ministerstwo Finansów.
rozwiń zwiń