Naimski po spotkaniu Biden-Putin: deklaracje rosyjskie są deklaracjami propagandowymi

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 08:15
- Putin sprawiał wrażenie bardzo zdenerwowanego podczas swojej konferencji prasowej zaraz po spotkaniu, co by mogło znaczyć, że rozmowa nie poszła po jego myśli - ocenił w Programie 1 Polskiego Radia minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, odnosząc się spotkania przywódców USA i Rosji.

- Jesteśmy pełni obaw, zwrot w polityce amerykańskiej w stosunku do Rosji zawsze w regionie Europy Środkowej i w Polsce budzi niepokoje - powiedział gość radiowej Jedynki.

Spotkanie Putin Biden PAP-1200.jpg
"Sam szczyt jest już sukcesem Putina". Media o spotkaniu przywódców USA i Rosji

Piotr Naimski zaznaczył, że "z pierwszych wypowiedzi zarówno Putina, jak i prezydenta Bidena można wnioskować, że nie doszło do żadnych konkretnych porozumień". Ekspert dodał, iż "słyszymy, że ambasadorowie zostaną wymienieni, ale żadna z kwestii istotnych nie została zdecydowana".

Pytany o działania władz USA wobec Rosji Naimski stwierdził, że "to administracja, która chce prowadzić politykę zagłaskiwania problemu rosyjskiego". - To jest oczywiście niebezpieczne.

- By osiągnąć efekt niedrażnienia Rosji czy Putina, robi się posunięcia odbierane bardzo źle, i które jeśli będą powtarzane, mogą mieć skutki praktyczne bardzo daleko idące, będące w sprzeczności z interesami USA i sojuszników USA - powiedział Piotr Naimski.

Ataki cybernetyczne

Gość audycji mówił także o cyberbezpieczeństwie i bezpieczeństwie energetycznym w perspektywie działań Rosji.


biden_putin1200.jpg
"Biden zdemaskował mroczną cyberwojnę Putina". Komentarze po spotkaniu w Genewie

- Hakerzy i ci, którzy organizują ataki, to wielkie zespoły ludzi, którzy są opłacani także przez fundusze rządowe i wiemy, że Rosja prowadzi takie działania. To o tym prawdopodobnie rozmawiał prezydent Biden z Putinem, żądając zaprzestania ataków, sądzę jednak, że rzeczywistość będzie znacznie bardziej skomplikowana i groźna - stwierdził. Jak dodał "nikt rozsądny nie będzie wierzył w to, co deklaruje prezydent Putin, deklaracje rosyjskie są deklaracjami propagandowymi".

Eskalacja na Ukrainie

Odnosząc się do budowy NS2, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej mówił o sytuacji na Ukrainie.

- Możliwość przekierowania przesyłu gazu, który jest dostarczany z Rosji, z Ukrainy na inną drogę – NS2 – powoduje, że Ukraina jako kraj tranzytowy traci znaczenie, to oznacza, że utrzymywanie względnego spokoju w obrębie tego państwa, który gwarantuje nieprzerwane dostawy gazu, nie jest już bardzo istotne, wobec tego można rozważać takie kroki wobec Ukrainy ze strony Rosji, które będą destabilizowały kraj. To jest też groźne dla Polski - ocenił.

. .

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Posłuchaj
19:39 [STUDIA]S4_(PCM) 2021_06_17 07_15_07_for_media.mp3 Piotr Naimski: deklaracje rosyjskie są deklaracjami propagandowymi (Sygnały dnia/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadził: Krzysztof Świątek

Gość: Piotr Naimski (pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej)

Data emisji: 17.06.2021

Godzina emisji: 07:15

pg

Czytaj także

Niemieckie media: Putin wykorzystuje Nord Stream 2 do "wychowywania" Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 16:43
"Kontrowersyjny rurociąg Nord Stream 2 będzie odgrywał ważną rolę w europejskiej podróży prezydenta USA Joe Bidena. Przede wszystkim rząd niemiecki musi wyjaśnić, jaki jest jego stosunek do Rosji" - pisze niemiecki dziennik "Handelsblatt", wskazując, że NS2 jest "narzędziem wychowawczym" Rosji wobec Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt Biden-Putin. Rzymkowski: próba zdobycia Rosjan jako sojuszników jest naiwnością

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 16:08
- Joe Biden nie wyciągnął żadnych wniosków z czasów, gdy był wiceprezydentem za kadencji Barracka Obamy. Próby resetu, ocieplania relacji, kończą się wyłącznie tym, że niedźwiedź szarpie swoich sąsiadów - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Rzymkowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, komentując politykę USA wobec Rosji. 
rozwiń zwiń