"Obu stronom zależy na zakończeniu sporu". Sasin o polsko-czeskich negocjacjach ws. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 09:00
- Polska i Czechy są świadome tego, że kwestia Turowa nie może zaciążyć na wzajemnych relacjach, które są dobre - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, komentując kolejną rundę negocjacji w tej sprawie.


turow 123 pap 1200 .jpg
5 mln euro dziennie za działalność KWB Turów. Wniosek Czechów trafił do TSUE

Delegacje Polski i Czech wrócą we wtorek w Pradze do rozmów na temat kopalni węgla brunatnego Turów. Wypracowanie kompromisu ma doprowadzić do wycofania pozwu przeciwko Polsce, który Czesi złożyli w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

Do negocjacji polsko-czeskich odniósł się w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier Jacek Sasin. - Zależy nam, żeby ten spór rozwiązać. Strona czeska także deklaruje chęć polubownego zakończenia sporu i wycofania skargi z TSUE po zawarciu porozumienia - powiedział. Przypomniał również, że w ubiegłym tygodniu uczestniczył w spotkaniu ze stroną czeską. 

Posłuchaj
19:33 S4_PCM_20210622061459(15752) (online-audio-converter.com).mp3 Jacek Sasin o polsko-czeskich negocjacjach ws. Turowa ("Sygnały dnia"/Jedynka)

- Jesteśmy otwarci na oczekiwania strony czeskiej, także te dotyczące finansowego udziału Polski w zabezpieczaniu środowiska - zapewnił. Minister aktywów państwowych przyznał jednak, że "diabeł tkwi w szczegółach i te szczegóły będą dyskutowane".

"Ostrożny optymizm"

Pytany o możliwy termin rozwiązania sporu, Jacek Sasin ocenił, że "sytuacja jest trudna". - Nie chciałbym być przesadnym optymistą. W Czechach trwa kampania wyborcza i kwestie środowiskowe - w tym sprawa Turowa - są częścią tej kampanii - stwierdził. - To nie ułatwia dojścia do porozumienia - dodał.

Zaznaczył jednak, że "obie strony są świadome tego, że ta sprawa nie może zaciążyć na relacjach polsko-czeskich, które są dobre". - W wielu sprawach nasze wspólne działanie przynosiło sukcesy - powiedział. 

Więcej w nagraniu.

. .

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Piotr Gociek
Gość: Jacek Sasin (wicepremier, minister aktywów państwowych)
Data emisji: 22.06.2021
Godzina emisji: 08.15

Czytaj także

Wznowiono negocjacje ws. kopalni Turów. Wypracowanie kompromisu ma doprowadzić do wycofania pozwu

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 10:27
W Pradze wznowiono przerwane wczoraj negocjacje w sprawie kopalni Turów. Ze strony polskiej w rozmowach bierze udział m.in. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Wypracowanie kompromisu przez delegacje Polski i Czech ma doprowadzić do wycofania pozwu złożonego przez Czechów w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ważą się losy kluczowej jednostki wytwórczej". Jakub Wiech o sprawie Turowa

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 20:39
-  Jest to temat, który jest szalenie ważny dla naszego kraju. Jest szalenie ważny nie tylko z przyczyn politycznych, ale też gospodarczych, gdyż ważą się tu losy kluczowej jednostki wytwórczej, jednostki generacyjnej, jeśli chodzi o region południowo-zachodniej Polski, która ma niebagatelny wpływ na cały polski system elektroenergetyczny - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech, komentując spór Polski i Czech w sprawie kopalni w Turowie.
rozwiń zwiń