Polacy masowo ruszają nad jeziora. Co z bezpieczeństwem?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 08:12
Sezon wakacyjny rozpoczęty, Polacy szukają najlepszych urlopowo kierunków. W związku z pandemią wielu z nich doszło do wniosku, że wyjazdy krajowe nie są wcale gorsze od tych zagranicznych.
Polacy coraz częściej spędzają urlop nad jeziorami
Polacy coraz częściej spędzają urlop nad jezioramiFoto: Jacek Szydłowski / Forum

Czytaj też:
tonący w wodzie FREE 1200.jpg
"Bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą". Policja prosi, aby uważać na siebie podczas wypoczynku

Polska jest piękna, choć często nie do końca odkryta. W popandemicznej rzeczywistości szybko to się jednak zmienia: aż 63 proc. ankietowanych deklaruje, że urlop spędzi właśnie w kraju. Królują kierunki klasyczne, powtarzające się niemal co roku: Tatry lub polskie wybrzeże. Potrzeba zmian i eksploracji prowadzi jednak nierzadko do wydobywania kierunków mniej oczywistych, a ogromnym zainteresowaniem cieszą się jeziora.


Posłuchaj
04:06 PR1_AAC 2021_06_29-06-45-33.mp3 Polacy coraz częściej na wakacyjny wypoczynek wybierają jeziora ("Sygnały dnia"/Jedynka)

 

Jeziora mniej zdradliwe niż morze?

Miejscem, które z każdym rokiem zyskuje na popularności, jest Skorzęcin w województwie wielkopolskim. Znajduje się tam jedno z najczystszych w Polsce jezior wraz z niewielką plażą, prawdziwy magnes dla urlopowiczów, którzy zjeżdżają z całej Polski. - To chyba jeden z największych ośrodków w centralnej Polsce. Ludzie przyjeżdżają do Skorzęcina nawet znad morza. My jesteśmy spod Łodzi. Jeździmy tu od dziesięciu lat, więc każdy każdego zna - mówią nam wypoczywający.

Jezioro to nie tylko cieplejsza niż w Bałtyku woda, ale również większe bezpieczeństwo podczas rekreacji, zwłaszcza jeżeli chodzi o najmłodszych. - Dzieci mogą daleko wejść do wody, nie ma fal, jest bezpieczniej. Do tego czysta woda, są raki - podkreśla turystka z Poznania. Woda i świeże powietrze to jednak niejedyne atrakcje. Miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą wokół Skorzęcina sześć tras rowerowych o różnym stopniu trudności, a amatorzy zwiedzania mają tuż obok Biskupin czy Gniezno.

Fb/Skorzęcin

Czytaj też:
ratownik wodny woda wopr Shutterstock 1200 .jpg
Wakacje nad wodą. Jak spędzić je bezpiecznie?

Weekendowe oblężenie

Osoby, które szukają spokoju, nie powinny jednak wybierać tego miejsca w weekend. Wtedy bowiem przyjeżdża do Skorzęcina nawet 30 tys. osób. Część urlopowiczów skarży się na wybryki młodzieży: bójki, przekleństwa i nadmierną brawurę motocyklistów. Burmistrz Witkowa zapewnia jednak, że bezpieczeństwo zostanie zapewnione. - Mamy już pewną obsadę ratowników wodnych, mamy również dodatkowe patrole policji i na to przeznaczyliśmy dodatkowo 40 tys. złotych. Będą patrole z psami, piesze i zmotoryzowane - zapewnia Marian Gadziński.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Piotr Gociek i Daniel Wydrych

Materiał: Rafał Muniak

Data emisji: 29.06.2021

Godzina emisji: 6:45

mg

Czytaj także

Bezpieczne wakacje z Polskim Radiem Kierowców!

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 17:57
Na warszawskim Bemowie odbyło się spotkanie Polskiego Radia Kierowców. Jesteśmy z Wami już niemal 9 miesięcy! 
rozwiń zwiń