"Takie świadczenie kosztowałoby budżet 10 razy mniej". Gill-Piątek o propozycji Polski 2050 dla górników

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 08:56
- Mówiliśmy o świadczeniu przejściowym dla zamykanych kopalń, dla górników, ale w obszarach na przykład Bełchatowa i Turowa można też mówić o pracownikach elektrowni - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Hanna Gill-Piątek z Polski 2050.

Hanna Gill-Piątek w "Sygnałach dnia" mówiła o propozycji Polski 2050 dot. dochodu gwarantowanego. - To nie jest dla wszystkich, jak się rozeszło po internecie - zaznaczyła.

1200.jpg
Hołownia o ewentualnym powrocie Tuska: nikt na białym koniu już nie wróci, wszystkie padły

- Mówiliśmy o świadczeniu przejściowym dla zamykanych kopalń, dla górników, ale w obszarach na przykład Bełchatowa i Turowa można również mówić o pracownikach elektrowni - wytłumaczyła. 

Dodała, że ma wrażenie, iż "wszyscy komentujący zostali wprowadzeni w błąd albo sami się w błąd wprowadzili". - Myśleli, że Polska 2050 postuluje gwarantowany dochód podstawowy dla wszystkich, podczas kiedy my mówiliśmy o takim dochodzie minimalnym dla osób, które będą traciły pracę w kopalniach, traciły pracę w górnictwie węgla, zarówno kamiennego, jak i brunatnego, i będą się przekwalifikowywać - podkreśliła.

Posłuchaj
18:10 PR1_SD_2021_06_30-08-15-20_for_media.mp3 Hanna Gill-Piątek o propozycji Polski 2050 (Sygnały Dnia/Jedynka)

"Świadczenie kosztuje 10 razy mniej"

- Warto powiedzieć, dlaczego to się opłaca. Od 30 lat dopłaciliśmy do wydobycia węgla i do górnictwa 255 miliardów złotych, to jest około 8 miliardów rocznie, kiedy kalkulowaliśmy, ile takie świadczenie kosztowało, to ono kosztuje rocznie 10 razy mniej - stwierdziła Hanna Gill-Piątek.

Jak dodała "nawet, jeżeli obejmiemy nim nie tylko górników, ale również tych, którzy pracują w spółkach kopalnianych". - W przypadku osób, które na przykład pracują w Bełchatowie, w elektrowni, ten dochód umożliwia im przejściowe przekwalifikowanie się, znalezienie nowej pracy, a jednocześnie nie będzie jedynie takim zasiłkiem, nie będzie odprawą - powiedziała.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadził: Grzegorz Jankowski

Gość: Hanna Gill-Piątek (poseł Polska 2050)

Data emisji: 30.06.2021

Godzina emisji: 8.15

nt


Czytaj także

Soboń o transformacji energetycznej Śląska: dziś lub jutro zostanie wypracowana umowa ze związkami górniczymi

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 07:55
- Pozostało niewiele punktów rozbieżnych. W przyszłym tygodniu będzie prawdopodobnie szansa na podpisanie umowy społecznej ze związkami górniczymi, która ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla samego sektora górnictwa węgla kamiennego czy energetyki, ale dla całej polskiej gospodarki - powiedział Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie podejmiemy działań godzących w bezpieczeństwo energetyczne". Premier o decyzji TSUE ws. kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 17:58
- Piątkowa decyzja TSUE, zobowiązująca Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, jest niesprawiedliwa i niesłuszna - ocenił w piątek premier Mateusz Morawiecki. - Z całą mocą będziemy przeciwdziałać tej niesłusznej i niesprawiedliwej decyzji TSUE - dodał szef rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politycy i eksperci o decyzji TSUE ws. kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 21:49
TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia sprawy. W Trybunale toczy się postępowanie przeciwko Polsce z inicjatywy Czech, które uważają, że koncesja na działalność kopalni Turów została wydana z naruszeniem unijnego prawa. Strona czeska wskazuje także, że kopalnia negatywnie wpływa na poziom lustra wód podziemnych na terytorium ich kraju. Sprawa wywołała lawinę komentarzy.
rozwiń zwiń