Echa brexitu. Dziś ostatni dzień na legalizację pobytu na Wyspach

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 15:30
Brak prawa do pracy, zakaz podjęcia nauki, brak możliwości wynajęcia mieszkania, a nawet deportacja. Od jutra właśnie takie konsekwencje będą groziły unijnym imigrantom, w tym Polakom w Wielkiej Brytanii, którzy nie złożyli wniosku o status osoby osiedlonej, wymagany po brexicie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: lazyllama/Shutterstock.com

Czytaj też:
shutterstock_ parlament europejski europarlament strasburg 1200 .jpg
"To jest rozwód. Brexit to ostrzeżenie". PE ratyfikował unijno-brytyjską umowę

Ostatnim dniem na złożenie wniosku o przyznanie statusu osoby osiedlonej jest 30 czerwca. Po tym terminie mieszkający na terenie Wielkiej Brytanii obcokrajowcy uznawani będą za nielegalnych imigrantów. Kevin Foster, sekretarz stanu odpowiedzialny w MSW za imigrację, zapewnia jednak, że celem urzędników nie jest działanie na czyjąkolwiek szkodę. - Tam, gdzie spóźnienie będzie uzasadnione, będziemy też akceptować wnioski złożone po terminie - zapewnia.


Posłuchaj
03:46 PR1_AAC 2021_06_30-06-47-55.mp3 Dziś ostatni dzień na zalegalizowanie pobytu w Wielkiej Brytanii po brexicie ("Sygnały Dnia"/Jedynka)

 

Czeka nas chaos?

Przypomnienie dotyczy m.in. osób, które żyły na Wyspach od wielu lat i nie miały świadomości obowiązku złożenia wniosku. - Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. Zwykle podchodzić będziemy do tego tak, żeby pomóc, a nie próbować kogoś odrzucić. Wyjątek to oczywiście sprawy kryminalne - tłumaczy Kevin Foster. Innego zdania są prawnicy zajmujący się imigracją. Ich zdaniem Wielką Brytanię czeka prawdziwy chaos.


Czytaj też:
rada europejska free ok post brexit shutt 1200 .jpg
Wielka Brytania chce przystąpić do strefy wolnego handlu. "Skrząca się nagroda po brexicie"

- Mamy klientów, w których imieniu wniosek złożyliśmy w maju. Nadal nie otrzymaliśmy certyfikatu to potwierdzającego, a on jest potrzebny, by udowodnić, że masz prawo tu pracować, wynajmować mieszkanie. Po prostu, żeby móc tu być - alarmuje Bryony Rest, prawniczka związana z jedną z brytyjskich kancelarii. Już od czwartku, 1 lipca, życie wszystkich obcokrajowców żyjących na Wyspach ulegnie diametralnej zmianie.

Zobacz też:


Obowiązek po stronie obcokrajowca

W nowej rzeczywistości to po stronie unijnych obywateli będzie obowiązek udowodnienia, że prawo do pobytu im przysługuje. - Postaw się w sytuacji właściciela domu. Jeśli wisi nad tobą widmo kary, możesz pomyśleć, by wybrać najbezpieczniejszą opcję - wyjaśnia Rest. W tej sytuacji konieczne będzie okazanie brytyjskiego paszportu lub też elektronicznego dowodu statusu. - Elektroniczny dowód nie ma jednak precedensu, więc Brytyjczycy nie są do tego przyzwyczajeni - dodaje dr Kuba Jabłonowski z Uniwersytetu w Exeter.

Czy więc należy liczyć się z nadużyciami i dyskryminacją? To pokażą najbliższe miesiące.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Karolina Rożej i Grzegorz Jankowski

Materiał: Adam Dąbrowski

Data emisji: 30.06.2021

Godzina emisji: 6:47

mg

Czytaj także

Koniec swobodnego napływu imigrantów z UE. To skutek brexitu

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 15:46
Skończył się swobodny napływ imigrantów unijnych do Zjednoczonego Królestwa. Od dziś obowiązuje nowy system punktowy. By podjąć pracę imigranci muszą spełnić kilka warunków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ratyfikacja brexitu. Kraje UE zatwierdziły porozumienie z Wlk. Brytanią o handlu i współpracy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 15:55
Jest ostateczna zgoda na umowę Unii Europejskiej z Wielką Brytanią o handlu i współpracy. Kraje członkowskie postawiły kropkę nad i, zatwierdzając porozumienie. To był ostatni krok w procesie ratyfikacji. 
rozwiń zwiń